KOBİ'lerin risk sermayesi finansman modelinden yararlanma olanakları ve beklenen faydalar (Eskişehir il merkezindeki KOBİ'ler örneği)
Usability possibility of Small and Medium Corporations from venture capital finance model and expected benefits (a case of Small and Medium Corporations in the city of Eskişehir)
- Tez No: 191477
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZETKOBİ'LERİN RİSK SERMAYESİ FİNANSMAN MODELİNDENYARARLANMA OLANAKLARI VE BEKLENEN FAYDALAR(Eskişehir İl Merkezindeki KOBİ'ler Örneği)KİLİMLİOĞLU, SENEMYüksek Lisans-2006İşletmeDanışman: Yard. Doç. Dr. Birol YILDIZBu çalışmanın amacı, KOBİ'lerin risk sermayesi finansman modelindenyararlanabilme durumunu ve bu finansman modelinin KOBİ'lere yarar sağlayıpsağlayamayacağını belirlemektir.Bu çalışmanın verileri, Eskişehir il merkezindeki 51 ayrı KOBİ'dentoplanmıştır. Veri toplayabilmek amacıyla bu işletmelere anket uygulanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, KOBİ'lerin büyük bir çoğunluğu risk sermayesikonusunda bilgisizdir. Bu durum işletmelerin risk sermayesi modelinden yararlanmaolanaklarını azaltmaktadır. KOBİ'lerin büyük bir kısmı yenilik üretmiş işletmelerdir.Bu durum ise bu işletmelerin risk sermayesi modeline yönlendirilebilme olasılığınınolduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTUSABILITY POSSIBILITY OF SMALL AND MEDIUM CORPORATIONSFROM VENTURE CAPITAL FINANCE MODEL AND EXPECTEDBENEFITS(A Case of Small and Medium Corporations in the City of Eskişehir)KİLİMLİOĞLU, SENEMMaster Thesis-2006AdministrationAdvisor: Birol YILDIZ, Assistant ProfessorThe purpose of the study is to determine the usability potential of venturecapital by small and medium corporations and to examine if this type finance modelprovides benefit or not to small and medium corporations.Data of this study were collected from 51 different small and mediumcorporations in Eskişehir. Data were collected by questionnaire application.According to study results, a great part of small and medium corporationsare uninformed about the venture capital. Therefore, usability possibility of small andmedium corporations from venture capital finance model decreases. A great part ofexamined corporations have produced new product or service. This situation showsthat, perhaps, this corporations can use venture capital finance model.