Sözleşmelerin İnternet aracılığı ile kurulması ve geçerliliği
The valıdıty and establıshıng of contracts vıa Internet
- Tez No: 191549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM AKİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
SÖZLEŞMELER N INTERNET ARACILIĞI LE KURULMASI VE GEÇERL L Ğ(ÖZET)Çalışmamızda, elektronik ticaret ve internet aracılığı ile kurulan sözleşmelerin kurulmaaşamaları, kurulma zamanı ve yeri gibi konular, temel olarak Türk Hukuku göz önünealınarak açıklanmaya çalışılmaktadır.Çalışmamız, giriş ve sonucun yanı sıra toplam üç bölümden oluşmuştur. Birincibölümde, genel olarak elektronik ticaret kavramı ele alınmış ve elektronik sözleşmelere zeminoluşturması açısından ayrıntılı olarak incelenmiştir. kinci bölümünde internet aracılığıylasözleşmelerin kurulması konusu işlenmiş, son bölümde ise internet aracılığı ile kurulansözleşmelerin geçerliliği, ispatı ve tabi olacağı hukuki rejim değerlendirilmiştir.Internet aracılığı ile kurulan sözleşmeleri klasik araç ve yöntemlerle kurulansözleşmelerden ayıran en belirgin unsur, internetin bir araç olarak kullanılmasıdır.Belirttiğimiz bu ayırdedici özellik dışında, internet aracılığı ile kurulan sözleşmeler de hukukinitelik ve konu olarak diğer sözleşmelerin tabi olduğu esas ve hükümlere tabidir.?Tarafların karşılıklı ve birbirine uygun irade beyanlarının açıklanması? şartının varlığıhalinde sözleşme kurulmuş sayılmaktadır. Bu noktada tarafların irade beyanlarının yani icapve kabulün internet aracılığı ile yapılması üzerinde durulmuştur. cap ve kabulün elektronikticaret araçları olan elektronik posta, web sayfası ve hem zamanlı iletişimi sağlayan sohbetprogramları aracılığı ile nasıl yapılacağı ve bunlar aracılığı ile yapılan irade beyanları ileoluşan sözleşmelerin hazırlar arası sözleşme mi yoksa hazır olmayanlar arası sözleşme miolduğu konuları detaylı olarak incelenmiştir.Anahtar sözcükler; elektronik sözleşme, elektronik ticaret, internet aracılığıyla kurulansözleşmeler.
Özet (Çeviri)
THE VALIDITY AND ESTABLISHING OF CONTRACTS VIA INTERNET(ABSTRACT)In our study, subjects like establishing phases, establishing time and place of electroniccommerce and contracts that are founded via internet have been tried to explain.Our study has been composed of three section along introduction and conclusion. In firstsection, the concept of electronic commerce has been tried to explain aspect of being of theground of electronic contracts. In second section, the subject of contracts established viainternet has been researched and the validity, proving and legal regime subjected to ofcontracts established via internet have been evaluated in the final section.The most clear element between constracts that are founded with traditional means andthe contracts via internet is usage of internet as a means. Contracts established via internethave been subjected to principle and rules that the other contracts have been subjected to asthe subject and quality except for this distinguishing feature.A contract has been considered ?founded? if it is existence of the condition of ?beingexplaining of the parties? mutual and conformity declarations?. At this point, it has beendwelled upon making the parties? declarations, that is, necessity and acceptance, via internet.The subjects of how necesstiy and acceptance are made with electronic mail, web page andchat programs that supplied synchronous communication and whether it is contracts betweenpresents that have been founded with the parties? declarations via this means have beenevaluated.Key words; electronic contracts, electronic commerce, contracts established via internet.