Kentte suça karışmış çocuklarda toplumsal ortam ve ceza ehliyeti araştırmaları
Social milieu of juvenile delinquency in urban and legal capacity research
  1. Tez No: 191550
  2. Yazar: EYLEM ÜMİT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLRİZ UYGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 449
Özet
Ümit, Eylem, Kentte Suça Karışmış Çocuklarda Toplumsal Ortam veCeza Ehliyeti Araştırmaları, Doktora Tezi, Danışman: Yrd. Doç. Dr. GülrizUygur, 386 s.Suç kavramı, sanayi toplumunun günümüzde ulaştığı son nokta olanmetropollerde yaşandığı biçimiyle yeniden tanımlanma ihtiyacınıhissettirmektedir. Suçun niteliğinde ve niceliğinde yaşanan büyük değişim okur-yazar dünyayı suça ilişkin ön kabulleri sorgulamaya yöneltmiştir. Suça ilişkinistatistiklerin her geçen yıl artan rakamlara ulaşması, bu değişimi adlandırmakiçin ?toplumsal bir problem? nitelemesinin yetersizliğini ortaya koymaktadır.Manuel Castells bunu ?kapitalizmin yapısal çelişkilerinden kaynaklanan kentinkrizi? olarak adlandırmaktadır. Modern kenti çelişen çıkarların çatışma alanıolarak tanımlanmasının yanı sıra toplumsal iktidar mücadelesinin taşıyıcısıolarak da tanımlanmaktadır. Bu ikinci tanımıyla kentin artık sadece bir arkaalan olmaktan öte toplumdaki iktidar ilişkilerinin kurucu öğesi olarak kabuledildiği açıktır.Bu gerekçelerle, genel olarak suçu ve özel olarak çocuk suçluluğunuanlamaya yönelen bu çalışmanın temeli, mekan kuramının yürüttüğütartışmanın ortaya koyduğu temel kavramlar ve varsayımlardan yararlanılarakoluşturulmuştur. Mekanın toplumsal bir kategori olarak ele alındığı sosyalbilimler geleneği içinde, mekanın insan eylemleri üzerindeki belirleyiciliğinitutarlı ve kapsamlı bir biçimde açıklayan görüşü Bourdieu ?habitus? kavramıile ileri sürmektedir. Bu çalışmada ?habitus? anahtar kavram işlevigörmektedir. Araştırma kapsamında kentte suça karışan çocuklarla ÇocukPolisi, Çocuk Mahkemesi, Cezaevi, Islahevi, Adli Tıp gibi kurumlarda ve doğalyaşam alanlarında ?derinlemesine mülakatlar? yapılmıştır, Bu mülakatlardaçocukların yaşam alanlarına ve sosyal ilişki dinamiklerine ilişkin sorularaverdikleri yanıtlardan, çocukların habituslarının benzeşen ve farklılaşanboyutları ve özelliklerinin bir fotoğrafı çizilmiştir. Yoksulluk, göç, toplumsalyarılma, damgalama ve meşru-gayrimeşru geçişkenliği gibi kategorilerdetoplanan veriler yorumlayıcı yöntemle değerlendirilmiştir. Metodolojik olaraknitel yöntemin takip edildiği çalışmada nicel verilerden resmi tamamlamak içinyararlanılmıştır. Kriminoloji, Adli Tıp, Suç Sosyolojisi ve Hukuk Sosyolojisigibi disiplinlerin konuya yaklaşımlarının bir arada değerlendirildiği buçalışmada sahadan elde edilen veriler kuramsal bilgiler ışığındayorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ümit, Eylem, Social Milieu of Juvenile Delinquency in Urban and LegalCapacity Research, Ph. D. Thesis, Advisor: Asst. Prof. Gülriz Uygur, 386 p.The conception of crime requires a new definition with its form,practiced at metropolises, that is the ultimate stage of the industrial state at ourcurrent period. A substantial change, experienced in the nature and quantity ofthe crime, has made the literate world direct towards questioning of primaryacceptances related to the crime. The rising trend of statistics related to thecrime to increasing figures every year, elapsed, puts forward an inefficiency ofthe description of this change, as ?a social problem?. Manuel Castells describesthis as ?the crisis of the city arising from the structural antagonisms of thecapitalism1. The modern city, in addition to its definition as the battlefield ofcontradicting interests, is also defined as the carrier of social power struggle. Itis expressly clear that the city with its second definition is accepted as afounding component of the relationships of the political power struggles withinthe society in addition to being only a background.Upon these reasons, the basis of this work which is aimed to understand?crime? (in general concept) and ?juvenile delinquency? (particularly), iscomposed by utilising the concepts and assumptions asserted as a result of thedebate carried on by the ?space theory?. Within the framework of the socialscience tradition that argue space as a social category, the contention thatexplains determination capacity of space on human action is put forward byBourdieu with ?habitus? concept which is the key concept of this research.Within the context of this research, ?deep interviews? are made with delinquentjuveniles in Juvenile Police Stations, Detention Centers and Prisons,Reformatories, Forensic Medicine Institution and also their milieu. Drawingupon the answers of children to the questions about their milieu and socialrelations dynamics, the picture of children?s habitus included the common anddifferent dimensions and nature of it. The data gathered under the categorieslike poverty, migration, social cleavage, labeling, legal- unlegal transitivity isevaluated by using the ?hermeneutic methodology?. Methodically the?qualitative method? is implemented and quantitative data is used as asupplementary in this research. In this research, the approaches ofCriminology, Forensic Science, Sociology of Crime and Sociology of Law areevaluated together and the data derived from the field are interpreted in thelight of the theoritical explanations.