Cafer cabbarlı'nın drama eserleri üzerine bir inceleme
A Study about the drama works of Jafar Jabbarli
- Tez No: 191693
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışmayla, Cafer Cabbarlı'nın edebû yönü drama eserleriçerçevesinde incelenmiştir. Böylece, sanatçının Azerbaycan tiyatrosununilerlemesindeki ve Azerbaycan toplumunun gelişimindeki büyük katkısı ortayakonulmuştur. Cabbarlı, oyunlarında hem Azerbaycan toplumununmodernleşme ve sosyopolitik değişiklik sürecini hem de bu sürecin toplumkültürüne yansımalarını ana çizgileriyle vermeyi başarmıştır.Modernleşmenin bir gereği olarak düşündüğü ilkeleri, halkın kolayanlayacağı bir yol olan tiyatroyla iletmeye çalışmıştır. Yazar, oyunlarındakikişiler vasıtasıyla izleyiciyi, daha farklı düşünen ve yaşayan bir Azerbaycantoplumu olmanın gerekliliğine inandırma amacına da hizmet etmiştir.Bu çalışmanın konusunu, yazarın Vefalı Seriye Yahut Göz Yaşı İçindeGülüş, Aydın ve Oktay Eloğlu adlı oyunları oluşturmaktadır. Bu oyunlarlaAzerbaycan'ın gösterime dayalı edebiyatının başlangıç noktasıgörülmektedir. Bu oyunların Azerbaycan tiyatrosunun erken dönemörneklerini oluşturduğu söylenebilir. Ayrıca çalışmamızda oyunları, konu vetema olarak incelemenin yanı sıra oyunlarda felsefi sunumlarla desteklibiçimde verilen dönemin dili ve hayat görüşleri de aktarılmıştır.Azerbaycan Edebiyatı, Cafer Cabbarlı,Anahtar Kelimeler :Azerbaycan Tiyatrosu, Sosyalist Realizm
Özet (Çeviri)
In this study, the literary strength of Jafer Jabbarli is examined by hisworks. Therfore, the writers great addition about the improvement ofAzerbaijan society and Azerbaijan theatre is given. Jabbarli succeeded tosupply that not only modernism and sociopolitical alteration progress ofAzerbaijan public, but also the reflection of this progress on the culture ofsociety, by base lines in his plays.He has challenged to give the principles which are thought by him thatthe cumpolsories of modernism, to the society by the theatre that?s an easyway to understand by public. The playwriter has served for the purpose ofconvincing the spectator, to be an Azerbaijan public that thinks moredifferently and lives -also this is an obligation- by the casts in his stories.Writer?s plays named `Vefalı Seriye Yahut Göz Yaşı İçinde Gülüş?,`Aydın? and `Oktay Eloğlu? composes the topic of this study. The start point ofAzerbaijan?s theatral literature is seen by those plays. This can be said thatthose plays composes the first term samples of Azerbaijan theatre.Moreover; examining the plays as the topic and the theme, and the termallanguage that is supported by philosophical presentations and termal lifestyle are quoted in our study.Keywords : Literature of Azerbaijan, Jafar Jabbarli, Theatre ofAzerbaijan, Socialist Realism.