Dört kültürde tarih öğretimi yaklaşımı: İngiltere, Fransa, İsviçre ve Türkiye örnekleri
Teaching history in four cultures: England, France, Switzerland
- Tez No: 191730
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DURSUN DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
ÖZETBu araştırma, bazı Avrupa ülkelerinde (İngiltere, Fransa, İsviçre ve Türkiye) uygulananve ?tipik birer iyi örnek? olarak nitelenen tarih dersi örneklerini sınıf değerleri,derslerin perspektifi (siyasi, sosyal, kültürel -ya da sosyo kültürel-) tarihsel sorgulamasüreci, sınıfta kullanılan söylem türü, tarihsel düşünme becerileri ve çalışma süreçleribağlamında karşılaştırmalı olarak analiz etmeyi ve bu yolla farklı ülkelerdeki tarihöğretimi anlayışlarının benzeşen ve farklılaşan yönlerini ortaya koymayıamaçlamaktadır.Araştırma, ?Teaching History to Ten Year Olds in a Range of European Countries/ BazıAvrupa Ülkelerinde On Yaş Öğrencilerine Tarih Öğretimi? adlı devam eden daha genişkapsamlı bir projenin verilerinden yola çıkılarak yapılandırılmıştır.Araştırmanın amaçları nitel araştırma yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Bu araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi/analizine uygunolarak yapılandırılmıştır. Araştırmanın dokümanları sözü edilen ülkelerde yapılan tarihdersi uygulamalarının video kayıtları, transkriptleri ve Türkiye'de işlenen tarihdersinden elde edilen öğrenci ürünleridir (şiir, resim, vb.).Ders süreci, sınıf düzeni ve değerleri ile çalışma sürecine ait veriler betimsel analiz; derskonusu ve tarihsel sorgulama sürecine ait veriler içerik analizi; sınıfta söylem türü vetarihsel düşünme süreçleri söylem analizi teknik ve yaklaşımları doğrultusundaçözümlenmiştir. Tüm bu teknik ve yaklaşımları çerçeveleyen paradigma hermeneutik(yorumlamacı yaklaşım)'tir.Fransa ve İsviçre ders uygulamalarında tarihsel belge/kaynaklarınİngiltere,sorgulandığı ve analiz edildiği yöntem olarak tarih becerilerine geniş yer verildiği,derslerin bir bölümünün işbirlikli öğrenmeye ayrıldığı; Türkiye örneğinde disiplinlerarası bir yaklaşımla kaynaklara dayalı olarak tarihsel düşünme, imgelem ve özgün birtarihsel ürün ortaya koyma becerilerinin öne çıktığı ve tüm ülkelerin oluşturmacı/yaklaşıma uygun -yeni- tarih anlayışı çizgisinde yer aldığı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study is a comperative one which aims to investigate some of the primary historylessons, which were practiced in some European Countries (England, France,Switzerland and Turkey) that are all considered by the researcher as a typical goodpractice, in the context of classroom ethos, perspectives of lessons (political, social,culturel -or socioculturel-), the process of historical enquiry, discourse used in theclassroom, historical thinking skills and the process of study. Thus it is thought that thedifferences and similarities of pedagogical approaches in different countries will beexplored.This study is constructed by using the data of a large scale outgoing project which iscalled ?Teaching History to Ten Year Olds in a Range of European Countries?.Qualitative research techniques are used in this study. Document analysis which is oneof the qualitative research techniques is used to investigate the documents of theteaching practices. These documents are the video records and transcripts of the historylessons which were practiced in the four countries mentioned above. In addition to thesethe learning products which were produced by pupils in Turkish lesson (poems, lettersect.) are also analyzedFirsty, descriptive analysis is used to analyze the process of lesson, classroom layouts,ethos and the data collected from the process of study. Secondly, content analysis is usedto analyze the lesson topics and the process of historical enquiry. Thirdly, discourseanalysis is used to analyze the type of discourse that is used in the classroom and theprocess of historical thinking. In other words, hermeneutic approach is applied as themain paradigm that frames all these perspectives and techniques.From the analysis of the data it is found that in the lessons of England, France andSwitzerland, procedural (discipline of history) history has a most important place whichinvolves to study with historical documents/sources and the ways of enquiring andanalyzing them. In all these countries, collaborative learning has also an importantplace. In Turkish lesson, it?s found that it has cross disciplinary charateristics involvingsource based historical thinking, imagination and construction of original historicalinterpration skills. It?s exclaimed that this lesson, in a sense, responds to constructivisticteaching approach which is called the new history that is applied in other countries inwhich this study includes.