Hiphopistan: Representing locality in a global city
Hiphopistan: Küresel bir şehirde yerelliğin temsili
  1. Tez No: 191753
  2. Yazar: ÇİĞDEM AKBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JAY FİKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Radyo-Televizyon, Anthropology, Radio and Television
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
ÖZET?Hip-hop ve rap, sadece bir Afro-Amerikan kültürünün bir tezahürü olarak görülemez. Hip-hop ve rap,dünya üzerindeki genç nüfusu birbirine bağlayan ve dünya genelinde yerel kimliği yeniden biçimlendiren biraraç olagelmiştir. Evrensel olarak tanınmış popüler müzikal bir dil olarak da rap, yerel özelliklere dikkatlerinyönelmesini provoke etmeye devam ediyor. Rap ve hip-hop, ABD dışında, yerel sanatçılar vehayranlarından olduğu kadar küresel kapitalizm ve ABD'nin kültürel hakimiyetinin taleplerinden beslenenbir kültür endüstrisi olarak popüler müziğin eserlerini ortaya koyuyor? (Tony Mitchell: 2001: 1).HİPHOPİSTAN, hip-hop kültürünün İstanbul'un genç nüfusu üzerindeki etkisiniinceleyen ve genç Türk rap'çılarının, DJ'lerinin, break dansçılarının ve grafitisanatçılarının, popüler etkileri, yerel kültürel değerleri ve gelenekleri ile nasıl yaratıcı birşekilde harmanladıklarını ortaya koyan belgesel bir filmdir. Küresel medya'nın giderekartan bir hızda etkisinde kalan bir dünyada, toplumların ve bireylerin, müzik, televizyon,sinema, internet, moda, vs. gibi farklı mecraların etkilerine, kendi kültürel kimlik vemiraslarını kaybetmeden olumlu veya yapıcı bir şekilde ayak uydurup uyduramayacaklarıkonusunda tartışmalar sürüp gitmektedir. ?Doğu? ve ?Batı? ayrımı, ne yazık ki?geleneksellik? ve ?modernite? ve ?yerel? ve ?küresel? terim çiftleri ile tanımlanmaktadır;bu da sanki iki farklı kutbun olduğunu göstermektedir. Ağırlıklı olarak Müslümannüfusundan oluşan ve hızla küreselleşen bir şehir olan HİPHOPİSTAN bir taraftan,buradaki yenilikçi gençlerin hayatlarına dahil olmamızı sağlarken diğer taraftanküreselleşmenin, ortadan kaldırmaktan ziyade nasıl yerel bir kültür yarattığı konusundaörnekler ve gelenek ve değişim nasıl bir arada yaşayabileceğine ilişkin çözümlersunmaktadır. Sözler, tempolar, uyaklar, danslar ve grafitlilerle nasıl topluluklarınoluştuğunu yansıtarak HİPHOPİSTAN, müzik ve ifadenin evrenselliğinin, nasıl da tümkültürel, etnik, dini ve dil sınırlarını ve bariyerlerini ortadan kaldırdığına vurgu yapmaktave böylelikle dünya üzerindeki genç nüfusun aslında birbirlerinden çok farkının olmadığıgerçeğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT?Hip-hop and rap cannot be viewed simply as an expression of African American culture; it has become avehicle for global youth affiliations and a tool for reworking local identity all over the world. Even as auniversally recognized popular musical idiom, rap continues to provoke attention to local specificities. Rapand hip-hop outside the USA reveal the workings of popular music as a culture industry driven as much bylocal artists and their fans as by the demands of global capitalism and U.S. cultural domination?(Tony Mitchell: 2001: 1).HIPHOPISTAN is a documentary film that examines the impact of hip-hop culture onIstanbul youth and reveals how young Turkish rappers, DJs, break-dancers, and graffitiartists creatively blend popular influences with their local cultural values and traditions. Ina world that is becoming increasingly exposed to global media, much has been debated asto whether or not societies and individuals can adopt influences from music, television,cinema, internet, fashion, etc…in a positive and constructive way without losing their owncultural identities and heritage. The dichotomy terms of ?East? and ?West? haveunfortunately regularly coincided with ?tradition? and ?modernity? and ?local? and?global? making it seem as though they are polarized opposites. While providing aglimpse into the lives of innovative youth in a predominantly Muslim and rapidlyglobalizing city, HIPHOPISTAN presents examples of how globalization can provideopportunities for creative changes rather than simply erasing local culture. Creative artistsprovide solutions that allow tradition and change to peacefully co-exist. By displayinghow communities are created through the use of lyrics, beats, rhymes, dance, and graffitiart, HIPHOPISTAN emphasizes how the universality of music and expression blurs allcultural, ethnic, religious, and linguistic boundaries and barriers and thus raises awarenessof the many similarities of youth culture worldwide.