Dini kavram ve sembollerin toplumsal bilinci oluşturmadaki rolü: Sabır kavramı ve Hz. Eyyub Nebi örneği
The roles of religious concept and symbols in forming social consciousness: Patience concept and the sample of Prophet job
  1. Tez No: 191827
  2. Yazar: KUDRET BULUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZUHAL KARAHAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZETBu çalışmada, bireyin ve toplumların doğasında var olan sabır kavramının üçlâhi dinde nasıl değerlendirildiği ve bu kavramla sembolleştirilen Hz. Eyyûb'üntarihsel kişiliği incelenmiştir.Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sabır'ın kavramsalanalizi yapılmıştır. kinci bölümde, üç lâhi dine göre Hz. Eyyûb'ün tarihsel kişiliğiüzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümü, sembolizm ve insan ilişkisineayrılmıştır.Son bölümde ise Şanlıurfa Belediyesi sınırları içinde bulunan ?EyyûbPeygamber Makamı? ve Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesine bağlı Eyyûb Nebibeldesinde ?Eyyûb Peygamber'in Türbesi? olarak bilinen yerlerde uygulamalıbiçimde gerçekleştirilen ?görüşme formu?nun sonuçları değerlendirilmiştir.Bu sonuca göre; Müslümanların kutsal kitabı olan Kur'an-ı Kerim'de veHıristiyanların kutsal kitabı olan Yeni Ahit'te hem sabır kavramına yer verilmiş hemde Hz. Eyyûb sabır örneği olarak gösterilmiştir.Din-toplum ilişkisi üzerinde yapılan çalışmalarda ?Halk Dini? olarak kabuledilen türbe ziyaretlerini gerçekleştirenlerin öğrenim durumlarının düşük seviyedeolduğu görülmektedir. Bununla beraber Hz. Eyyûb'ün makam ve türbesini ziyaretedenlerin öğrenim durumlarının yüksek olduğu tespit edilmiştir.Ancak son zamanlarda, inanç turizmi biçiminde adlandırılan tarihi-mistikyerlerin ziyaret edilmesindeki artıştan, Eyyüp Nebi Beldesindeki ?Türbenin?etkilendiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study, existing in the nature of individual and societies patienceconcept how to evaluate in the three divine religions and Prophet Job?s symbolizedwith patience concept personality has been observed.The study consists of four main parts. In the first part, conceptual analyze ofpatience has been done. Secondly, it has been stated on the historical personality ofProphet Job according to three divine religions. Thirdly, symbolism and therelationship of human beings have been studied.Finally, prophet Job?s rank placing in the border of embassy of Şanlıurfa andin Eyyub Nabi country, Viranşehir, Şanlıurfa, the results of ?interview form?, whichtook place where known as Prophet Job?s tomb, fulfilled practically, have beenevaluated.According to this result, the patience concept takes place and the sample ofProphet Job patience is shown in both the Islamic holy book Qur?an and Christianholy book the New Testament.Studies based upon the relation of religion and society. It?s seen that thepeople who visit the tombs, accepted as folk religion, are low-educated. Moreover,it?s been understood that the people, visiting the Prophet Job?s tomb, are high-educated people.However, recently it?s been observed the tomb in the country of Eyyub Nabihas been affected because of increasing faith tourism, called visiting historical-mystic places.