Din ve müzik etkileşimi (Şanlıurfa Müziği Örneği)
Interaction of religion and music (Şanlıurfa music were taken up)
  1. Tez No: 191826
  2. Yazar: SEMRA KEKLİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZUHAL KARAHAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Müzik, Sosyoloji, Religion, Music, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZETBu çalışmada din ve müziğin etkileşimi ve bu etkileşimin Şanlıurfa Müziği üzerinde araştırılarakincelenmesi ele alınmıştır.Çalışmamın amacı dinin doğuşu ile birlikte nasıl bir gelişme gösterdiği ve bu gelişmenin müzik üzerinenasıl yansıdığıdır.Tez dinin doğuşu,kökeni,müzik nedir,kökeni ve topluma etkisi gibi başlıklar altındaincelenmiştir.Ayrıca dinin müziğe olan etkisi karşılaştırmalar yapılmıştır.Din ve müzik etkileşimi başlığımızı Şanlıurfa müziği üzerinde ele alışımızın sebebide Şanlıurfanın kutsalşahir olarak adlandırılması ve birçok din ve diğer kültür ögelerini içerisinde arındırmasından kaynaklanmaktadır
Özet (Çeviri)
ENGLISH THE SUMMARYIn this study, the interaction of religion and music and also the investigation of this interaction onŞanlıurfa Music were taken up .The aim of my study is to indicate how the religion has been improving up to now and how thisimprovement has been reflecting on music.Thesis was investigated under the titles such as the birth of thereligion ,its origin,what music is,its origin and its effect to the society and furthermore in this study the effects ofreligion on music were shown by using comparisons.The reason why we took up the headline,the interaction of religion and music, on Şanlıurfa music wasthe fact that Şanlıurfa is named as a holy city and it involves many religions and many cultural aspects"