Men Kültüyle ilgili Eskişehir, Afyon, Kütahya ve Pamukkale Arkeoloji müzelerinde bulunan bazı taş eserler
Some monuments concerning the cult of Men from Archaeology museums of Eskişehir, Afyon, Kütahya and Pamukkale
  1. Tez No: 191850
  2. Yazar: BANU BÜYÜKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TACİSER SİVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Y Ü K S E K L İS A N S T E Z Ö Z ÜM E N K Ü L T Ü Y L E İL G İL İ E S K İŞ E H İR , A F Y O N , K Ü T A H Y A V E P A M U K K A L EA R K E O L O Jİ M Ü Z E L E R İN D E B U L U N A N B A Z I T A Ş E S E R L E RB anu B Ü Y Ü K G Ü NA rkeo lo ji A nabilim D alıAnadolu Ü niversitesi S o syal B ilim ler E nstitüsü, H aziran 2006D anışm an: D o ç. D r. T aciser S İV A SA y tanrısı M en'in kü ltü antik dü nyada, S yria'dan İtalya'ya kadar uzanan geniş bir alanayayılm ıştır, ancak tanrıya yo ğu n o larak R o m a dö nem inde K üçük A sya'da tap ılm ıştır.Ç alışm am ız E sk işehir, A fyo n, K ütahya ve P am u kkale arkeo lo ji m üzelerinde bu lu nanM en kü ltü yle ilg ili bazı taş eserler üzerined ir. B u taş eserler altar, steller, adak levhaları,heykel ve heykelcik lerden o lu şur. S ö z ko nusu eserler P hryg ia'dak i M en kü ltü hakk ındabilg i verirler. B u nu nla birlikte M en kü ltü ne de değ inm em iz gerektiğ ind en, tanrın ıniko no grafisi, ep ithetleri, d iğer tanrılarla ilişk isi, k ö keni ve kü ltü nü n dağ ılım alanına daçalışm am ızda yer verd ik.B u ko nu lar so nucu nda d iyebiliriz k i, M en hem en her zam an P hryg başlığ ı,khiton/tunika, hymation, panto lo n ile k ısa çizm eden o lu şan k ıyafetiyle ve o m uzlarıüzerindek i hilalle gö sterilm iştir. T anrı çeşitli ep ithetler alm ıştır ve o na pek ço k tanrıylabirlikte tap ılm ıştır. K ü ltü K üçük A sya, E ge A d ları, H ellas, D ak ia, İtalya ve S uriye'degö rülür. M en ile ilg ili kalıntıların ço ğunluğu ep igrafik ve nu m ism atik bu lu ntu lardano luşur. B u nların yanı sıra taş, bro nz veya terra cotta'dan heykeltıraşlık eserleri vard ır,gem m alar üzerinde ve d iğer sanat eserleri üzerinde tasvir ed ilm iştir.P isid ia A ntio kheia'sı tanrının bilinen başlıca kü lt m erkezid ir. K ü ltü nü n rağbet gö rdüğüd iğer bir yer d e L yd ia'dak i M aio nia bö lgesid ir. P hryg ia'nın kü lt için ö nem li bir bö lg eo lduğu nu yayım lanm ış eserler ve çalışm am ızda yer alan eserler gö sterir. M en bubö lgede genellik le atlı o larak tasvir ed ilm iştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSOME MONUMENTS CONCERNING THE CULT OF MEN FROMA R C H A E O L O G Y M U S E U M S O F E S K İŞ E H İR , A F Y O N , K Ü T A H Y A A N DPAMUKKALEB anu B Ü Y Ü K G Ü NDepartment of ArchaeologyAnadolu University Institute of Social Sciences, June 2006Advisor: D o ç. D r. T aciser S İV A SMen is a lunar divinity whose worship was wide-spread in antic world, from Syria toItalia, but widely worshipped in Asia Minor in the Roman period. We study on somem o nu m ents co ncerning the cu lt o f M en fro m archaeo lo g y m useu m s o f E sk işehir,A fyo n, K ütahya and Pamukkale. These monuments include altar, steles, votive plates,statue and statuettes; and they provide the knowledge about the cult of Men in Phrygia.However we have to deal the cult of Men, therefore we explain iconography, epithets,associations with other divinities of the god, origin of the god and distribution of thecult.As a result of these subjects, Men is almost invariably portrayed in Phrygian cap,chiton/tunica, hymation, trousers and boots, and with a crescent moon at his shoulders.He has various epithets and associated with many divinities. His cult spread Asia Minor,Aegean Islands, Hellas, Dakia, Italia and Syria. The evidence for Men is largelyepigraphical and numismatic, supplemented by statue/statuettes in stone, bronze orterracotta, gems, and occasional other representations in art.Pisidian Antioch is the known principal center of the cult. Other area of largelyworshipped of the god is Maeonian area in Lydia. Printed materials and ours appearPhrygia is an important area for the cult, too. Men especially represented as a rider godin this area.