Bir İstanbul Masalı televizyon dizisinin anlatı çizgesi
Bir İstanbul Masalı television soap opera narrative scheme
- Tez No: 191849
- Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN GÖKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜ?B R STANBUL MASALI? TELEV ZYON D Z S N N ANLATI Ç ZGESÇiğdem TAŞletişim Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2006Danışman: Prof. Dr. Dursun GÖKDAĞAnlatılar insanoğlunun tarihsel-kültürel belleğiyle yaşıttır. Masallardan mitlerden bu yanaanlatılar hayatın temel taşlarındandır. Ele alınan anlatı ister bir dinsel öykü, ister halk masalı,ister reklam metni ya da televizyon dizisi olsun ortak bir yapısal özellik her birinde karşımızaçıkar.Bir anlatıyı okurken, izlerken her şeyden önce, anlattığı öyküye ilgi duyarız. Ancak öykününakıcı olabilmesi için okumamızı yönlendirecek bir takım seçimler yapılması gerekir. Olaylarhangi zamansal sırada anlatılmalıdır? Olayların meydana geldiği uzam nasıl sergilenmelidir?gibi⦺te bu konuda karşımıza anlatıların nasıl yapılandığını göstermek için geliştirdiği ?anlatınınsözdizimi: dörtlü şema? kuramıyla Fransız göstergebilimci J.A. Greimas çıkar. Greimas tümmasalsı metinlerin ortak bir anlatı yapısı olduğunu ve bunun geliştirdiği ?Anlatı Çizgesi?yöntemiyle ortaya konabileceğini savunur.Anlatı çizgesi yöntemi; başlangıç, edinç, edim ve sonuç aşaması olmak üzere dört aşamadanoluşur. Başlangıç aşaması, genellikle bir eksikliğin ortaya çıkmasıyla anlatının başladığıaşamadır. Özne eksikliği gidermek için eyleme geçer ve anlatı başlar. Edinç aşaması, öznenineksikliği gidermek için gerekli yetileri kazandığı aşamadır. Öznenin edinç aşamasından başarıylageçerek hedefine ulaştığı üçüncü aşama, edim aşamasıdır. Öznenin hedefine ulaşaraködüllendirildiği ya da başarısızlığa uğrayarak cezalandırıldığı son aşama ise sonuç aşamasıdır.Bu çalışmada ?Bir stanbul Masalı? dizisi Greimas'ın ?Anlatı Çizgesi? yöntemiyleçözümlenmektedir. Araştırmanın amacı, ?Bir stanbul Masalı? dizi filminin, Greimas'ın anlatıçizgesindeki dört aşamalı süreci (başlangıç, edinç, edim ve bitiş durumu) yapısında barındırıpbarındırmadığının ortaya konmasıdır.Bu amaçla ?Bir stanbul Masalı? dizisinin ilk 40 bölümü ele alınarak yapılan çözümlemede ikianlatı çizgesine rastlanmıştır. lk anlatı çizgesi; öznenin , nesnesine ulaşma yolunda başarısızlığauğramasıyla sonuçlanır ve ikinci anlatı çizgesi başlar. kinci anlatı çizgesi ise öznenin hedefineulaşmasıyla başarıyla sonuçlanır. Böylece ? Bir stanbul Masalı? dizi filmi anlatı çizgesiningelişimi ve eyleyenlerin dönüşümü açısından başlangıç, edinç, edim ve sonuç aşamasına uygunbulunmuştur.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACT?B R STANBUL MASALI? TELEVISION SOAP OPERA NARRATIVE SCHEMEÇiğdem TAŞletişim Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2006Danışman: Prof. Dr. Dursun GÖKDAĞNarratives date back with the historical-cultural memery of humankind. Narratives have been themain points of life since the myths and tales. There is a common structural specific for every kindof narratives such as religious stories, public myths, advertisement texts or soap operas.While reading and watching a narrative, basically we are interested in its story. But in order tomake a fluent story, we have to make some choices to lead our readings. There are some basicquestions such as in which chronologic order the story should be told, or how to reflect the time ofthe stories coming out.Here we see the French semiologist J.A. Greimas who developes the theory of ?narratives syntax :quartet syntax?. This theory aims to show how the story structured. Greimas claims that everystory text has a common structural base and can be put forward with ?Narrative Scheme? method.Narrative Scheme method has four main stages : introduction, acquisition, performance andconclusion. At the introduction part, generally the story begins by realizing a missing part in theevent. The subject begins to act to supply the missing part and the narrative starts. At theacquisition part, the subject acquires the necessary abilities and power to supply the missing part.The third part, where the subject passes the acquisition stage successfully and achieves his/her aim,is the performance part. Finally the conclusion part is the stage where the subject receives his/herprice by achieving the aim or faces with a punishment by experiencing a failure.In this Project the soap opera named ?Bir stanbul Masalı?(An stanbul Story) is analysed byGreimas? ?Narrative Scheme? method. The aim of this Project is to prove whether the soap operanamed ?Bir stanbul Masalı? have the four-staged process (introduction, acqusition, performanceand conclusion ) of Greimas? narrative .In accordance with this aim , the first 40 episodes of the soap opera named ?Bir stanbul Masalı?have been studied and as a result of this study two narrative scheme have been found. The firstnarrative scheme results with the failure of the subject on the way of reaching her object and thesecond part starts. The second narrative scheme results with the subject?s success of reaching heraim. Thus, the soap opera named ?Bir stanbul Masalı? is in compliance with the introduction,acquisition, performance and conclusion stages in terms of development of the narrative schemeand the transformation of the performers.