Türk sigorta sektöründe teknik karşılıklar, Avrupa Birliği kıyaslaması ve mali tablolara etkileri
Technical equivalents in the Turkish insurance sector, comparison with the European Union and effects on financial charts
- Tez No: 191963
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLYAS AKHİSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmada, Türk Sigorta Sektörünün, AB'ne üyelik sürecindeküreselleşen dünya şartlarına uyum sağlaması ve dünya sigorta endüstrisindekiyerini alması açısından, sigorta sektöründeki teknik karşılıklar incelenmiştir. TürkSigorta Sektörünün mali açıdan değerlendirilmesi, AB Sigorta Sektörü ilekarşılaştırılması, mevzuat uyumlaştırılması ve gerekli olan hukuki düzenlemelerinyapılması için çözüm önerileri getirilmiştir.Bu çerçevede Türk Sigorta Sektörünün, sınırların kalktığı AB sigortapiyasasına uyumunu gerçekleştirmek, gerekli standartları ve rekabet şartlarınısağlamak amacıyla, kullanılan finansal raporların uluslar arası standartlarauygun hale getirilmesi, böylelikle güvenilir ve karşılaştırılabilir verilerin vebilgilerin gerekliliği bu çalışmada vurgulanmıştır.Bu çalışma beş bölümden oluşmuştur; birinci bölümde Türk SigortaSektörünün mali yapısı, ikinci bölümde de AB Sigorta Sektörünün mali yapısıincelenerek sektörel karşılaştırmalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde Türk SigortaSektöründeki teknik karşılıklar mevzuat ve hukuksal açıdan dördüncü bölümdede vergisel açıdan değerlendirilerek AB ile ilgili karşılaştırmalar yapılmıştır. Sonbölümde de muhasebe ve mali tablo açısından sektörel karşılaştırmalar yapılarak,teknik karşılıklara ilişkin mali tablo analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak da Türksigorta şirketlerinin yükümlülüklerinin yerine getirebilir ve uluslar arası piyasadarekabet edebilir duruma gelmesi için sektörün hukuksal, mali, vergisel ve malitablolarına ilişkin çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the technical equivalents in the insurance sectorso that the Turkish Insurance Sector may conform to global requirements in theEU membership process and take a place in the global insurance industry.Solutions have been suggested to financially evaluate the Turkish InsuranceSector, to compare it with the EU Insurance Sector, to harmonize the legislationand to perform the required legal arrangements.In that framework, this study emphasises that the available financialreports must be made to conform with international standards and that reliableand comparable information and date are needed in order to harmonise theTurkish Insurance Sector with the EU insurance market with no boundaries andto ensure the required standards and competitive conditions.This study has five parts; the first part is about the financial structure ofthe Turkish Insurance Sector and the second is about the financial structure of theEU Insurance Sector, between which comparisons have been made. Technicalequivalents in the Turkish Insurance Sector have been assessed in legislative andlegal terms in the third part and in taxation terms in the fourth part in order tomake comparisons to the EU. The last part includes sector comparisons in terms ofaccounting and financial charts, as well as financial chart analyses related totechnical equivalents. Finally, there are solutions related to the legal, financial andtax figures of the sector so that Turkish insurance companies can become able tofulfil their obligations and compete in the international market.