Türk dış ticaret dengesinde tekstil sektörünün rolü ve finansman olanakları
The role and financial possibilities of textile sector in Turkish external trade
- Tez No: 191964
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYATİ ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Banking, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
TÜRK DIŞ T CARET DENGES NDE TEKST L SEKTÖRÜNÜN ROLÜ VE F NANSMANOLANAKLARIDUYGU TÜRKKANBu çalışmanın amacı Türk Dış Ticaretinde Tekstil Sektörünün güncel durumunu ve finansmanolanaklarını açıklamaktır.Tezin araştırma aşamasında dünyada tekstil sektörünün tarihçesi ele alınmıştır. Çünküinsanlık için barınma, beslenme ve giyinme gibi temel ihtiyaçlar tarihin her dönemindeönemini korumuştur. Giyinme ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan çalışmalar toplumlardaayrı bir kültür oluşturmuştur. Çalışmada dünyadaki ticaret anlaşmaları da incelenmiş ve tekstilsektörü ticaretine katkıları irdelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde Türkiye'de tekstil sektörü ele alınmış, Osmanlı dönemindenbaşlayarak sırayla Cumhuriyet dönemi ve güncel durum incelenmiştir. hracat, ithalat,kapasite kullanım oranları, ücretler, katma değer ve devlet yardımlarına yer verilmiştir. Türktekstil ve konfeksiyon sektörü de son yıllarda emek yoğun yapısını sermaye yoğun teknolojihaline getirmiştir. Sektör hala Türkiye ekonomisinin temelini oluşturan sektörlerden birisiolmaya devam etmektedir. Toplam üretim, dış ticaret, milli gelir ve katmadeğer ile öneçıkmaktadır.Son olarak Türk tekstil sektörünün finansal yapısı incelenmiş ve finansman kaynaklarıüzerinde durulup, genel bir değerlendirme yapılmıştır. Türk Tekstil sektörü önemli sorunlarlakarşı karşıya bulunmasına rağmen , Türkiye ekonomisi için hayati değer taşıyan konumunukorumaktadır. Sektör bu özelliğinden dolayı sorunların üstesinden gelinmesini ve üzerindeçalışılmasını hak etmektedir.
Özet (Çeviri)
THE ROLE AND FINANCIAL POSSIBILITIES OF TEXTILE SECTOR IN TURKISHEXTERNAL TRADEDUYGU TÜRKKANThe purpose of this work is to explain the current situation and financial possibilities of thetextile sector in Turkish external trade.At the research part of the thesis, you can observe the historical background of the textilesector. Because the basic necessities ,such as feeding, sheltering and dressing, are alwaysimportant for humanity for all periods of history. The workings to provide dressing necessitiesconstitutes a culture in time. In this thesis, trade agreements in the world are also analyzedand its additions into the textile sector trade considered.At the second part of the research, you can see the details of Turkish textile sector fromOttoman Empire to the Republican Regime to the current period. This part includes export,import, capacity usage rates, fees, added values and public aid. Turkish textile and confectionsector made the labor consistent to the capital consistent technology. It is still the mostimportant sector that constitutes the Turkish economy. It sticks out with total production,foreign trade, national income and added value.Lastly, you can observe the financial structure of Turkish textile sector and its financialresources are examined with a general evaluation. Although Turkish textile sector has seriousproblems, its vital position is carrying on for Turkish economy. Because of this reason, textilesector deserves solving its problems and working on it.