1923-1938 yılları arasında medeni hukuk alanında yapılan devrimler
Revolutions concerning in the civil law made between 1923-1938
- Tez No: 191984
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TAŞAĞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZETAtatürk Devrimlerinin temel amacı Türk Milletinin çağdaş uygarlıklar seviyesineçıkarılmasıdır. Çağdaş bir devletin, çağdaş bir milletin, çağdaş hukuk kuralları ileyönetilmesi zorunludur. İsviçre Medeni Kanunun'un iktibası yolu ile özel hukukuntemel taşı olan Medeni Kanun'un yürürlüğe girmesi, Türk Milletinin çağdaş medeniyetseviyesine ulaşmak için attığı büyük bir adımdır.Tarihi boyunca büyük devletler kurmuş bulunan Türk Milleti, Osmanlıİmparatorluğu'nun yıkıntıları arasından yeni devletini kurmayı başarmıştır. MondrosAteşkes Andlaşması ile fiilen ve hukuken sona eren Osmanlı İmparatorluğu'nuntopraklarının Avrupalı devletler tarafından paylaşılması karşında ana yurt olarakbelirlenen Anadolu'nun işgalden kurtarılması ve millet bilincine varmaya başlaması ileTürk Milletinin vatanını kurtarmak için Milli Kurtuluş savaşına girmesine sebepolmuştur. Türk Devriminin ilk ayağı olan Milli Kurtuluş Savaşı'nın başarı ilesonuçlanmasının ardından, 23 Nisan 1920 tarihinde Büyük Millet Meclisinin açılmasıile Türk Milletinin yeni devleti kurulmuş, kurulan devletin rejimi 29 Ekim 1923'tekonulmuş ve ardında da Türk Milletinin çağdaş medeniyet seviyesine ulaşması içingerekli ve hayati olan devrimler sırasıyla yapılmaya başlanmıştır.Yapılan devrimlerin en önemlilerinden biri olan hukuk alanın yapılan devrimlerolup, özel hukukun temel taşı olan Medeni Kanun'un İsviçre Medeni Kanunununiktibası sureti ile oluşturulması ve yürürlüğe girmesi ile Türk Milletinin çağdaş milletlerseviyesine ulaşması için büyük bir adım atılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Türkiye Cumhuriyeti, Hukuk Devrimi, Medeni Hukuk
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe fundamental purpose of the Ataturk Revolutions is to enhance the TurkishNation to the level of the contemporary civilizations. It is necessary to manage acontemporary state, and a contemporary nation by means of the contemporary lawrules. The enactment of the Civil Code which is the foundation stone of the privatelaw through the quotation of the Swiss Civil Code is a great step of the Turkish Nationto reach to the level of contemporary civilizations.Turkish Nation, which has founded great states during the history, succeededto found a new state from the ruins of the Ottoman Empire. Turkish Nation involved ina National War of Independence in order to rescue the land of the Turkish Nationwhen the conscious of nation got widespread and to rescue Anatolia which isdetermined as the homeland against sharing by the European states of the lands ofthe Ottoman Empire which was annulled actually and legally with the MontroseArmistice Agreement. After the National War of Independence which is the first stepof the Turkish Revolution concluded successfully, the new state of the Turkish Nationwas founded by opening the Grand Assembly on the date 23 rd April 1920, and theregime of the state founded was put on the date 29th October 1923 and then therevolutions which are necessary and vital for the Turkish Nation to reach the level ofthe contemporary states started to be realized in sequence.One of the most important one of the revolutions made is the revolutionsrealized on the area of law, the formation and enactment of the Civil Code which isthe foundation stone of the private law through the quotation of the Swiss Civil Codeis a great step of the Turkish Nation to reach to the level of contemporarycivilizations.KEYWORDS: Turkish Republic, Law Revolution, Civil Code