Deneysel olarak elektrik yaralanması oluşturulan ratlarda serum prokalsitonin ve kreatin kinaz düzeyleri ile doku histopatolojisi arasındaki ilişki
Correlation of serum procalcitonin and creatinin phospo-kinase levels with tissue histopathology in rats exposed to experimental electric injury
  1. Tez No: 192182
  2. Yazar: ŞEBNEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN M. SÖZÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZETAmaç: Elektrik yaralanmalarında serum prokalsitonin ve kreatin kinazdeğerlerinin dokuda oluşan hasar düzeyini göstermede yararlı bir parametreolup olmadığını araştırmak ve elde edilen sonuçların doku histopatolojisi ileuyumunun incelenmesidir.Gereç ve yöntem: Çalışma, her biri sekiz tane rat içeren dört grup iledeneysel olarak yapıldı. Çalışmaya alınan ratların ilk sekiz tanesi sham grubuolarak seçildi. Bu gruptaki ratlarda elektrik yaralanması oluşturulmadı.Çalışmadaki diğer rat gruplarına 110, 220, 600 volt değerlerinde farklı voltajdüzeylerinde elektrik akımı verilerek yaralanma meydana getirildi.Deneklerde çalışma için hazırlanmış yüksek gerilim test cihazıkullanılarak elektrik yaralanması oluşturuldu. Elektrik yaralanması oluşturulangruplarda; elektrik akımı 5 saniye süresince 0.1 amper değerinde ve ratların sağüst-alt ekstremitelerine bağlanan elektrotlar vasıtasıyla anestezi altında verildi.Çalışmanın 12. saatinde tüm gruplardan serum prokalsitonin ve kreatinkinaz düzeylerinin bakılması için serum örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
CREATININ PHOSPO-KINASE LEVELS WITH TISSUEHISTOPATHOLOGY IN RATS EXPOSED TOEXPERIMENTAL ELECTRIC INJURYABSTRACTAimThe aim of this study is to investigate whether serum procalcitonin andcreatinin- phosphokinase levels may be useful parameters to indicate severityof tissue damage and to seek a correlation between serum procalcitonin andcreatinin- phosphokinase levels and tissue histopathology.Material and MethodA total of 32 rats were divided into 4 groups, each consisting of 8 rats.Group 1 did not undergo any procedure and was assigned for sham group.Groups 2, 3, and 4 were exposed to electricity of 110, 220, and 600 voltrespectively to induce electric injury. Groups 2, 3, and 4 were named lowvoltage, moderate voltage, and hig voltage groups respectively.Electric injury was induced with a specifically adjusted high voltage testdevice. Rats were anesthetized and were given electricity of 0.1 amper for 5seconds through electrodes connected to the right upper and lower extremities.Blood samples were drawn from the rats at the 12th hour of the experiment toobtain serum procalcitonin and creatinin-phosphokinase levels.