Deneysel olarak oluşturulan acanthamoeba keratitinin histopatolojik gelişimi ve hastalığın tedavisi üzerine çalışmalar
Histopatological development of experimental acanthamoeba keratitis and in vivo studies on its therapy
- Tez No: 192209
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmamızda, Acanthamoeba keratitli hastalardan izole edilen, A.castellanii'nin 1BU suşu ve A. hatchetti'nin 2HH suşu kullanıldı. Bu türamipler keme gözlerine inoküle edilerek, deneysel Acanthamoeba keratitioluşturuldu. Bu iki amip türünün keratit yapma yetenekleri ve keratitoluştuktan sonra uygulanan tedaviye cevapları karşılaştırmalı olarakincelendi. Bunun yanında A. castellanii ile infekte keme gözlerindekihistopatolojik gelişim de takip edildi.Amip türlerinin göze inokülasyonu sonucu, bütün keme gözlerindekeratit gelişti. İnfekte gözlerde epitelyal ödem, punktat epitelyopati, ileriaşamalarda korneal ülser, stromal infiltratlar, damarlanma ve sonrasındapannus dokusu gelişimi görüldü.A. castellanii ile infekte edilen gözlerde tablo daha hızlı ve kötüseyrederken, A. hatchetti, invaziv olmayan ve daha yavaş seyirli bir tablogösterdi. Bu klinik tabloyla uyumlu olarak, A. hatchetti ile infekte gözler %0.002'lik Cholorhexidine ve neomycin - polymyxin B - gramicidin(neosporin)'in kombine olarak kullanıldığı tedaviye daha iyi cevap verirken,A. castellanii ile infekte gözler, pannus oluşumu ile birlikte iyileşmegösterdi.A. castellanii infekte edilen keme gözlerinin histopatolojik olarakincelenmesi sonucu, genellikle nötrofil ve eozinofillerden oluşan bir immünyanıt oluştuğu, bunun yanında, stromal lamellada bozulma, yoğunvaskülarizasyon ve ödem görüldü. Stroma içinde amip trofozoitleribulunurken, kistlere rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aim was to define the clinical andhistopathological description of Acanthamoeba keratitis and develop a newtherapathic approach on experimental Acanthamoeba keratitis. For this purpose,we used two strains of A. castellanii (1BU) and A. hatchetti (2HH) which wereisolated from Acanthamoeba keratitis cases.In animal experiments 3 groups of(each group consists of 6 rats) rats were used: group one inoculated with A.castellanii, group two with A. hatchetti and the last one was control. ExperimentalAcanthamoeba keratitis was induced in rats by intrastromal inoculation ofAcanthamoeba (%90 cysts, %10 trophozoite). In control group Page?s salinesolution was used for inoculation. The abilities of both strains in keratitisdevelopment and therapathic difference between them were compared. Thehistopathological development of A. castellanii in rat corneal tissues were alsoinvestigated.All rats inoculated with Acanthamoeba species developed keratitis. Clinicalkeratitis was developed acutely and progressed rapidly in rats infected with A.castellanii than those which were infected with a. hatchetti. Keratitis caused by A.hatchetti vas noninvasiveand followed a less progressive route. Certain clinicalfeatures were consistently observed in theserats such as, epithelial edema, punktatepitheliopathi, progressive corneal ulser, stromal infiltrations, vascularisation andpannus tissue development.The combined aplication of cholorhexidine (% 0.002) and neomycin -polymyxin B - gramicidin (neosporin) was used in the therapy of experimentalkeratitis.This therapy caused dramatic improvement in rats infected with A.hatchetti, whereas the rats infected with A. castellanii respond this treatment withpannus development.A marked inflammatory response of neutrophils and macrophages at theinoculation sites were detected in the histopathological section of rat cornealtissues that inoculated with A. castellanii. In addition, dense vascularisation,stromal edema, destructions of stromal lamellas were also observed in thesesections.