Çeşitli süt dişi kök kanal dolgu patlarının enterococcus faecalis üzerindeki antimikrobiyal etkilerinin 3 farklı yöntemle tespiti ve bu yöntemlerin etkinliklerinin değerlendirilmesi
Determination of the antimicrobial effects of various primary teeth root canal sealers on enterococcus faecalis with 3 different methods and evaluation of the efficiency of these methods
  1. Tez No: 192208
  2. Yazar: PINAR CEREN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEREM ENGİN AKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZETSüt dişi kök kanal tedavileri , kök kanal morfolojisindeki farklılıklar, hasta ilekooperasyonda yaşanan zorluklar gibi daimi dişlerdeki kök kanal tedavisiuygulamalarına oranla daha zor olmalarına rağmen yaygın olarak tercih edilen tedaviyöntemidir. Süt dişi kök kanal tedavilerinde kullanılan kanal dolgu patlarınınantibakteriyel etkinliğe sahip olması istenilen bir özelliktir.Bu çalışmanın amacı süt dişi kök kanal tedavilerinde yaygın olarak kullanılançinko oksit öjenol (ZOE) , iyodoform ve kalsiyum hidroksit (Sealapex) içerikli patlar vebu patlara % 0,2'lik klorheksidin glukonat (CHX) ilave edilmiş formlarının E. faecalisüzerindeki antibakteriyel etkinliğini farklı yöntemler kullanarak değerlendirmektir.Çalışmamız sonucunda Agar difüzyon test (ADT) yönetemi kullanarakyaptığımız değerlendirmelerde iyodoform ve ZOE patlarının antibakteriyel etkinliğesahip olduklarını, ayrıca bu patlara % 0,2'lik CHX ilave edilmesinin bu patlarınantibakteriyel etkinliğini arttırdığını tespit ettik. Fakat ADT `nin çeşitli dezavantajları veSealapex'in fiziksel özelliklerinden dolayı Sealapex değerlendirilememiştir. Diğeryöntemler olan Direk kontakt testi ve in vitro enfekte dentin metodu ile yapılandeğerlendirmelerde bütün kök kanal patlarının antibakteriyel etkinlik gösterdiğini tespitettik.Bu çalışmanın sonucunda ADT 'nin oldukça duyarsız olduğunu ve de sonuçlarıntest edilen materyallerin diffüzyonu ve fiziksel özelliklerine bağlı olduğunu gördük.Genel olarak her üç yönteminde antibakteriyel etkin değerini saptamak içinkullanılabileceği sonucuna vardık. Sonuçta tek bir metot kullanılarak antibakteriyeletkinlik değerlendirilmesi yapılmasının, test yönteminin dezavantajları ya da maddelerinfiziksel özelliklerinden dolayı hatalı sonuçlar verebileceğini, bu nedenle birden fazla testyöntemi kullanılmasının daha objektif sonuçlar vereceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAlthough difficulties of cooperation with the patient, differences of root canalmorphology root canal treatment of primary teeth are the treatment of choose.Antibacterial activity of root canal sealers used in the primary teeth root canal therapy ispreferred.Aim of this study was to evaluate antibacterial activity of the zinc oxide eugenol(ZOE), ZOE plus 0,2% chlorhexidine gluconate (CHX), iodoform, iodoform plus CHX,calcium hydroxide (Sealapex) and sealapex plus CHX against E. Faecalis with differentmeasurement methods.Agar diffusion test (ADT) showed that iodoform and ZOE have antibacterialactivity and addition of CHX increase their antibacterial activity. ADT have somedisadvantages and because of the Sealapex?s physical characteristics Sealapex couldn?tbe evaluated with this method. All agents were found have antibacterial activity withdirect contact test and in vitro infected dentin method .The results of this study showed that ADT is relatively insensitive and results aredependent on diffusion and physical properties of the tested materials. All three method;ADT, direct contact test and in vitro infected dentin method, are effective to evaluationof the antibacterial activity. In conclusion to use one method could be insufficientbecause of the disadvantages of the method and the physical characteristics of the pat somore than one test should be used for this purposes.