Bazı H2-reseptör antagonisti ilaçların stabilite ön çalışmaları
- Tez No: 19226
- Danışmanlar: PROF.DR. TAMER GÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
48 - ÖZET Famotidin ülser tedavilerinde kullanılan yeni bir Hg-reseptör antagonist idi r. Piyasada 20 ve hO ırg'lık fi im kaplı tabletleri ile 20 mg'lık enjeksiyonluk liyofilize tozu vardır. Bu çalışımda Famotidin hidroklorür'ün enjeksiyonluk sulu çözeltileri hazırlandı.Bu amaçla çözeltilerin en yüksek stabi lite gösterdiği pH araştırıldı.Asidik ve bazik ortamlarda Famotidin hidroklorür'ün bozunması izlendi.Uygun pH bulunduktan sonra bu pH'daki çözeltilerin çeşitli sterilizasyon şartlarından etkilenmeleri araştırıldı.Çözeltilerdeki kayıp grafikler yardımı ile incelendi ve gerekli hesaplamalar yapıldı.Bu çalışmalar esnasında hızlandırılmış stabilite testlerinden faydalanıldı. Sonuç olarak Famotidin hidroklorür'ün enjeksiyonluk çözeltileri için en uygun pH'nın 5 bulduğu saptandı.Çözeltiler için en uygun sterilizasyon şartının sterilfiltrasyon olduğu bulundu. 0. T N Hidroklorik asit ile pH=5'e ayarlanmış Famotidin hidroklorür'ün sulu çözeltilerinin steril filtras- yonu takiben ',oda temperatüründe 7.3 ay, buzdolabında 6.2 yıl güvenle sakla nabileceği sonucuna varıldı. Ayrıca Famotidin hidroklorür'ün 5 tane bozunım' ürünü olduğu bulundu. Bu bozunma ürünleri ÎTK ile ayrılıp tek tek elde edildi.Daha sonra bilinen spektral analizler ile bu maddelerden 3 tanesinin kimyasal yapısı aydınlatıldı. Bunlara ilaveten, bu tez çalışmasında Famotidin hidroklorür için ÎTK-Tarama cihazı ile yeni bir miktar tayini metodu geliştirildi.
Özet (Çeviri)
- 49 - SUMMARY Famotidine is a new H£-receptor antagonist used in the treament of ulcer 20 mg and kO mg film coated tablets and 20 mg lyophylized powder for injectable are on the market. In this study injectable aqueous solutions of Famotidine hydrochloride were prepared. The pH at which the solutions showed the highest stability was investigated. The degradation of Famotidine hydrochloride in acidic and basic media was examined. After the suitable pH was found, the effects of different sterilizing conditions on solutions at this pH were investigated. The loos of active substance in the solutions was examined by the help of graphics and necessary calculations were done. During these studies accelerated stability tests were used. As a result the most suitable pH for injectable solutions of Famotidine hydrochloride was found to be five and the most suitable sterilizing condition to be sterile filtration. We concluded that after sterile filtration aqueous solutions of Famotidine hydrochloride adjusted to pH=5 by 0.1 N Hydrochloric acid can securely be stored in the refrigerator for 6.2 years. Also five degradation products of Famotidine hydrochloride were found. They were separated and gained by TLC.Then by the known spectral analysis techniques chemical structures of three of these degration products were investigated. In addition to these, in this research study a new quantitative analysis method with TLC-Scanner was developed.