H2-reseptör antagonisti guanidin yapılı ilaçlarda etken madde tayini için potansiyometrik sensör geliştirilmesi, ülser ve mide koruyucu ilaç formülasyonlarında uygulanabilirliğinin araştırılması
Development of a potentiometric sensor for determination of active substance in h2-receptor antagonist guanidine structured drugs, investigation of its applicability in ulcer and gastric protective drug formulations
  1. Tez No: 882632
  2. Yazar: RABİA RANA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN TOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Biotechnology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Guanidin, üç amino grubunun bir karbon atomuna bağlanması ile oluşan bazik bir moleküldür. Farmakolojik formlarda guanidin molekülü içeren, guanidin türevli moleküllerin etken madde olarak kullanımı oldukça yaygındır. H2-reseptör antagonisti olarak mide rahatsızlıklarında oldukça etkili bir tedavi yöntemi sunmaktadır. Bu tez çalışmasında guanidin türevli etken maddelere sahip ticari ilaç formları kullanıldı ve guanidin molekülüne afinitesi en uygun guanidin türevi araştırılarak guanidin seçici potansiyometrik sensör geliştirildi. En iyi potansiyometrik performans özelliklerini ağırlıkça % 4,0 iyonofor % 32,0 PVC (polivinilklorür), % 64,0 o-NPOE (orto-nitrofenil oktileter) membran bileşimine sahip sensör kompozisyonu ile hazırlanan sensör sergiledi. Sensörün doğrusal çalışma aralığı R2=0,9978 değeri ile 1,0 × 10-5 – 1,0 × 10-1 molL-1, gözlemlenebilme sınırı 5 µmolL-1, ortalama cevap zamanı 4 saniye olarak belirlendi. Sensör 15-40 ℃ aralığında değişen sıcaklık ve pH=5,0-9,0 arasında değişen pH koşullarından etkilenmeden performans sergiledi. Sensör yaklaşık 11 hafta boyunca potansiyel cevaplarında önemli bir sapma olmadan ölçüm gerçekleştirebildi. En sık kullanılan mide koruyucu farmasötik formlar da dahil olmak üzere bazı numunelerde sensör, guanidin molekülü tayini için yüksek geri kazanımlarla başarıyla uygulandı. Geliştirilen sensörün, yüksek tekrarlanabilirliği ve kararlı potansiyometrik cevap üretebilmesi ile analitik kimyada guanidin molekülü için kullanılan tayin yöntemlerine alternatif bir yöntem olarak güvenilir bir şekilde uygulanabilir olduğu ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
Guanidine is an alkaline molecule formed by the attachment of three amino groups to a single carbon atom. In pharmacological forms, molecules containing guanidine, or its derivatives are commonly used as active agents. Guadinine derivatives, acting as H2-receptor antagonists, offer effective treatments for gastric disorders. This thesis focuses on developing a guanidine-selective potentiometric sensor by investigating the affinity of various guanidine derivatives used in commercial pharmaceuticals. The sensor composition exhibiting the best potentiometric performance consisted of a membrane composition by weight of 4.0% ionophore, 32.0 % PVC (polyvinylchloride) and 64.0 % o-NPOE (ortho-nitrophenyl octylether). The sensor demonstrated a linear working range from 1.0 × 10-5 to 1.0 × 10-1 molL-1 with an R2 value of 0.9978, a detection limit of 5 µmol/L, and an average response time of 4 seconds. It maintained stable performance across a temperature range of 15-40°C and a pH range of 5.0-9.0. The sensor remained operational for approximately 11 weeks without significant deviation in potential responses. In application, the sensor successfully measured guanidine content with high recovery rates in various samples, including commonly used gastric protective pharmaceuticals. The high repeatability and stable potentiometric responses of the developed sensor demonstrate its potential as a reliable alternative method for the determination of guanidine in analytical chemistry.