Klonal ve reaktif trombositozlu olguların etyolojik, klinik ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi
Etiologic, clinical and laboratory evaluation of cases with clonal and reactive thrombocytosis
- Tez No: 192332
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AKÇAY, PROF.DR. ALİ KOŞAR, PROF.DR. CANSEL TÜRKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET5 yıl içinde, Fatih Üniversitesi Hastanesi'ne başvuran 124340 yatan veayaktan (poliklinik) hastaya 174678 defa trombosit sayımı yapıldı. Çalışma peryoduboyunca; 124340 hastanın 2000'inde (%1,6) trombosit sayısı en az 1 defa vaya dahafazla 500x103/mm3 veya üzerinde bulundu. Hastaların yaş ortalaması 55,2±17,4 yılidi (Dağılım; 16-94 yıl). Bu çalışmada ortaya çıkan önemli bir bulgu, erişkintrombositozun cinsiyet bağımlı olduğudur. Çalışmamızda trombositoz kadınlardaerkeklere göre 3,6 kat daha fazla idi (1570 kadın, 430 erkek). Olguların 66'sında(%3,3) klonal trombositoz, 1857'sinde (%92,8) ise sekonder trombositoz bulundu. 77(%3,9) hastada trombositoz etyolojisi, herhangi bir altgrupta sınıflandırılamadı.Trombosit sayısı aralığı 500x103/mm3 ile 1480x103 /mm3 arasındaydı.Sekonder trombositozun en sık sebebi infeksiyonlardı (1001 vaka, %50).Bunlardan en sık görülenler, akut enfeksiyonlardı (993 vaka, %99,2). Enfeksiyonlararasında ise, solunum yolları enfeksiyonları en sık sebepti.Trombositozlu hastaların 50'sinde (%2,5) altta yatan bir malignite vardı. En sıkgörülen maligniteler, gastrointestinal sistem maligniteleriydi (26 vaka, %52).Sekonder trombositozla karşılaştırıldığında, primer trombositozlu hastalardatromboembolik komplikasyonlar ve kanama belirgin derecede yüksekti. Primertrombositozlu hastaların 8'inde (%12) tromboembolik komplikasyonlar gelişmişken,sekonder trombositozlu hastaların ise 4'ünde (%0,2) saptandı. Primer trombositozluhastaların 5'inde (%7,6) kanama meydana gelmişken sekonder trombositozluhastaların ise 1'inde (%0,05) görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARYWithin 5 years, 174,678 platelet counts had been performed for 124,340patients at the inpatient and outpatient clinics of Fatih University School of Medicine.Of the 124,340 patients, 2000 patients (1,6%; mean age, 55,2 ± 17,4 years; range16-94 years) had had one or more platelet counts equal to or greater than 500x103/mm3 during the study period. One important finding that emerged from this studyis that the incidence of adult thrombocytosis is sex dependent. There was a slightfemale predominance, with a female-to-male ratio of 3,6:1 (1570:430). Primarythrombocytosis as the cause of platelet elevation was found in 66 (3,3%) patients.Secondary thrombocytosis was the most frequent cause of an elevated platelet countand occurred in 1857 cases (92,8%). The etiology of thrombocytosis in 77 cases(3,9%) could not be classified into one of the etiologic subgroups. Platelet countsranged from 500x103/mm3 to 1480x103/mm3.Infection was the most common cause of secondary thrombocytosis, occurringin 1001 patients (50%). The majority were acute infections (993 cases, 99,2%).Respiratory system infections were the major cause of thrombocytosis.There were 50 patients (2,5%) with thrombocytosis at the initial presentation ofmalignancy. The malignancies most commonly associated with thrombocytosis werecarcinomas of the gastrointestinal tract (26 cases, 52%).Compared with secondary thrombocytosis, primary thrombocytosis wassignificantly associated with higher rates of thromboembolic complications andbleeding.