Nefrotik sendromlu hastalarda steroid-ilişkili osteoporoz gelişimi ve serum osteoprotegerin/RANK-ligand düzeyi ile ilişkisi
Steroid-induced osteoporosis in nephrotic syndrome and its relationship to serum osteoprotegerin/RANK-ligand levels
- Tez No: 192331
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVCAN BAKKALOĞLU EZGÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Nefrotik Sendromlu Hastalarda steroid-ilişkili osteoporoz gelişimi veserum osteoprotegerin/RANK-ligand düzeyi ile ilişkisiAhmet AytekinBu çalışma, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AnabilimDalı, Çocuk Nefroloji Bilim Dalı tarafından izlenen primer NS tanısı alan 21 hasta ve 22sağlıklı kontrol grubunu kapsamaktadır.Nefrotik sendrom nedeniyle steroid almış ya da halen almakta olan (remisyonagirmiş olmak şartıyla) prepubertal hastalarda steroidle uyarılan osteoporoz (GIOP)gelişiminin KMY çekilerek değerlendirilmesi, kümülatif steroid dozu ile oluşacakosteoporoz arasındaki ilişki, steroid tedavisinin serum Ca, P, ALP, vitamin D, PTH, OC,düzeylerine etkisi ve patogenezde OPG/RANK-L'ın olası rolünün araştırılması amaçlandı.Hasta ile (yaş ortalaması 7,4 ± 3,1 yıl) kontrol grupları arasında yaş, cinsiyet veantropometrik ölçümler açısından fark yoktu. Hastalığın başlangıç yaşı 3,6 ± 2,3 yıl, süresi48,7 ± 39,7 aydı. Kümülatif steroid dozu 434,1 ± 300,1 (69,5-1124) mg/kg olarakhesaplandı.Hastalarda böbrek fonksiyon testleri, total protein, albümin değerleri, Ca, P, ALP,PTH ve 25-OH-D3 vitamini düzeyleri normal sınırlarda iken, OC düzeyleri yüksekbulundu. Bu bulgu kemiklerin steroidlerin baskılayıcı etkisinden kurtulup, kemik yapımınınarttığını düşündürmüştür. Hasta ve kontrol gruplarında serum OPG (sırasıyla 8,9 ± 3,9 ve7,9 ± 3,2 U/L, p>0.05) ve RANKL düzeyleri (sırasıyla 1337,2 ± 1479,6 ve 1432,6 ± 1175pg/ml, p>0.05) olup aradaki fark istatistiksel anlam taşımıyordu. Hastaların ortalama spinalKMY değerleri 0,599 ± 0,941 g/cm2 olup, aynı yaştaki sağlıklı Türk çocuklarının normalortalama KMY değerleri (0,504 ± 0,051g/cm2) ile paralellik gösteriyordu. Hastaların zskoru değerleri de normal sınırlarda olup (-0,35 ± 0,99), tek tek bakıldığında hiçbirisindeosteoporoz saptanmazken sadece 4 hastada osteopeni vardı.Hastalar en az 2 aydır steroid kullanan ve steroid kullanmış ve üzerinden en az 3 aygeçmiş olan iki gruba ayrıldı. ki grup arasında kümülatif steroid dozu (p>0.05) ve süresi(p>0.05) açısından fark saptanmadı. Bu iki grupta kemik parametreleri karşılaştırıldığındaserum ALP düzeylerinin ikinci grupta istatistiksel olarak anlamlı ölçüde düşük olduğugörüldü (sırasıyla 233±65 ve 149±59 u/l, p=0.008). Aynı şekilde KMY'de bu grupta steroidkullanmayanlara göre anlamlı ölçüde düşük saptandı (sırasıyla 0.634±0,096 ve 0,544± 0,06p=0.025). Bu sonuç steroid tedavisi sırasında düşen kemik parametrelerinin daha sonrayükseldiğini göstermiştir.Bu bilgilerin ışığında SDNS'da uygulanan steroid tedavisinin kemikmetabolizmasına etkilerinin kalıcı olmamasının nedeni steroidin kısa süre günlükkullanılıp, hemen ardından gün aşırı ve giderek azalan dozlarda kullanılması olabileceğidüşünüldü. Çalışma sonucunda SDNS'lu çocuklarda steroid tedavi uygulamasının güvenliolduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Steroid-induced osteoporosis in nephrotic sndrome and its relationship toserum osteoprotegerin/RANK-ligand levelsAhmet AytekinThis study contains 21 patients and healthy control group which are followed anddiagnosed primer nephrotic syndrome from University of Gazi School of MedicineDepartment of Pediatrics and Child Health Department of Pediatric Nephrology.t was aimed that evaluated steroid induced osteoporosis with KMY, relationbetween osteoporosis and cumulative steroid dose, effected steroid treatment serum Ca, P,ALP, vitamin D, PTH, OC level and investigated OPG/RANK-L role in pathogenesis.t was no differance between patients (mean age 7.4 ± 3.1 years) and control groups(mean age 8.7 ± 1.9 years) in that age, genus, antropometric measurement. Beginning ageof disease 3.6 ± 3.1 years, its time 48.7 ± 39.7 months. Cummulative steroid dose wascalculated as 434.1 ± 300.1 (69.5-1124) mg/kg.Osteocalsin level was finding high while levels of total protein, albumin, Ca, P,ALP, 25-OH-D3, kidney function tests in the patients are normal limit. This finding isthought that increasing of bone building to get free bones from supressor steroid effect.Between serum OPG (according to circumstances 8,9 ± 3,9 and 7.9 ± 3.2 U/L, p>0.05) andRANK-L (according to circumtances 1337.2 ± 1479.6 and 1432.6 ± 1175 pg/ml, p>0.05)levels no statistical difference at the patients and control groups. KMY mean values patientmean spinal KMY values (0,599 ± 0,941 g/cm2 ) was paralel with same age normal meanspinal KMY values (0,504 ± 0,051g/cm2) at the Turkish child. Patients z score was normallimit however examine detail there was no osteoporosis while 4 patients was osteopeniaPatients were seperated two groups. 1. Take steroid two months and more 2. Tooksteroid and pasted three months and more. Between two groups there were no difference inthat cummulative steroid dose (p>0.05) and time (p>0.05). At the second group serum ALPlevels were very low statically when two groups compared (according to circumtances 233± 65 and 149 ± 59 U/L, p=0.008). Likely KMY was fixed very low according to didn?t takesteroid in this group (according to circumtances 0.634 ± 0.096 and 0.544 ± 0.06 p=0.025)This results is show that bone parameters increased later which decreased during steroidtreatment giving SDNS was able to using steroid daily following decreasing dose and everyother day. Finally steroid treatment is safely at the SDNS