Tavşan femur'unun morfometrik ve biyomekanik özellikleri üzerine ovariektominin etkisi
The effects of the ovariectomy on the morphometrical and biomechanical properties of femur in the rabbit
- Tez No: 192338
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ERKUT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZETTAVŞAN FEMUR'UNUN MORFOMETRİK VE BİYOMEKANİKÖZELLİKLERİ ÜZERİNE OVARİEKTOMİNİN ETKİSİÖnemli halk sağlığı sorunlarından birisi olan osteoporozun tanı ve tedavisinde ilerlemebüyük oranda uygun hayvan modellerinin kullanılmasıyla sağlanmıştır. Günümüzdekullanılan birçok hayvan modeli çalışma sonuçları insanlardaki verilerle uyuşmakla birlikteosteoporozu tek başına taklit edebilen bir hayvan modeli yoktur. Çeşitli ortopedikçalışmalarda en fazla kullanılan hayvanlardan biri olan tavşanda postmenopozal osteoporozile ilgili çalışmaların çok yetersiz olduğu dikkati çekmektedir. Bu çalışmada altı aylık yaştanitibaren 10 aylık döneme kadar normal ve ovariektomi uygulanmış tavşan femur'larınınkemik yoğunluğu, biyomekanik ve morfometrik özellikleri açısından faklılıkların ortayakonulması amaçlanmıştır. Çalışmada altı aylık 24 adet Yeni Zelanda ırkı dişi tavşankullanıldı. Çalışma başında hayvanların karaciğer ve böbrek fonksiyonlarına ilişkin kananalizleri yapıldı. Daha sonra 12 adet hayvanda ovariektomi uygulanırken, 12 adet hayvandada yalancı operasyon ile karın boşluğu açılıp tekrar kapatıldı. Operasyonları takiben ikinci vedördüncü aylarda DEXA cihazı (Ge Lunar DPX) ile kemik yoğunluğu belirlendikten sonraher gruptan altı adet hayvanda femurlar çıkartıldı. Çevresindeki dokular tamamen temizlenenfemur'lar serum fizyolojik solusyunu ile ıslanmış gazlı bezlere sarılarak -25oC de saklandı.Daha sonra kumpas ile dış morfometrik veriler, bilgisayarlı tomografi (GE Hi Speed) ile eldeedilen kesit görüntülerinden AUTOCAD programı ile kesit kalınlıkları, kesit alanları ölçüldüve atalet momenti değerleri hesaplandı. Sonra bu kemiklerden DEXA ölçümü ile direkttkemik yoğunluğu ölçümü tekrar yapıldı. Trabeküler kemiğin biyomekanik özelliklerini ortayakoymak için condylus femoris'lerden parçalar kesilerek ?indentasyon testi?, kortikal kemiğinbiyomekanik özelliklerini ortaya koymak için corpus femoris'te ?üç nokta eğme testi?uygulandı. Çalışmanın sonucunda 6 aylık Yeni Zelanda tavşanlarında ovariektomiuygulandıktan iki ay sonra osteporotik değişikliklerin başladığı ve dört ay sonra iseosteporozun geliştiği dansitometrik, morfometrik ve biyomekanik yöntemlerle ortayakonularak, osteoporozla ilgili deneysel çalışma yapacak araştırmacılar için tavşana ilişkindeğerler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYMuch of the progress in prevention and treatment of osteoporosis, which is animportant public health problem, is supplied by using the suitable animal models. Althoughthere is a good correlation between the results of human and animal modeling studies, nosingle animal model can be equivalence for the primer osteoporosis in human. Rabbit is themost popular animal for various orthopedic studies, but it is interesting that there has beenfound limited number of the studies on primer osteoporosis in this animal. In this study, it wasaimed to record the some differences between intact and ovariectomized rabbits in respect tobone mineral density, the biomechanic and morphometric properties of rabbit femur.In this study, 24 New Zealand rabbits at six months age were used. The 12 animals wereovariectomized and the other 12 animals were sham group. In two and four months after theoperation bone mineral density was evaluated by DEXA (Ge Lunar DPX) under the generalanesthesia in the six animals from each group. Then the animals were sacrificed and the bonemineral density was reevaluated by DEXA on the femora. The morphometric measurementsof femur were taken with the aid of digital calipers while the sectional measurements weretaken with the aid of AutoCAD program by using images of computed tomography. For thebiomechanical properties, the indentation test was applied to the cancellous bone samplesfrom condylus femoris while the three-point bending testing was applied to the cortical boneof corpus femoris.In conclussion, the osteoporotic changes were not idendical at two months, but they werenoticeable at four months after the operation in the rabbits. The values of this study reflectedthe bone mineral density, biomechanic and morphometric properties of the femur inovariektomized and intact female rabbits. It was hoped that this data has supplied a valuableknowledge for the researchers who may use the rabbits as an animal model in diagnosis andtreatment methods for the primer osteoporosis.