Açık kalp cerrahisinde N-asetilsistein'in iskemi-reperfüzyon hasarı üzerindeki koruyucu etkisi
The protective effects of N-acetylsysteine in ischemia and reperfusion injury within open heart surgery
  1. Tez No: 192337
  2. Yazar: PINAR KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VELİT HALİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
AÇIK KALP CERRAH S NDE N-ASET LS STE N' N SKEM -REPERFÜZYON HASARI ÜZER NDEK KORUYUCU ETK SDr. Pınar KÖKSALÖZETBu çalışma günde 2 defa 300mg IV N-asetilsistein (NAC) kullanan ve açık kalpcerrahisi operasyonuna giren hastalarda, NAC'ın iskemi-reperfüzyon hasarına karşı miyokardıkoruyucu etkisini değerlendirmek için tasarlanmıştır.Çalışmaya KABG operasyonu geçiren 20 hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların 10tanesi ameliyat öncesi en az 3 gün bronkopulmoner hastalığı veya bronş sekresyon bozukluğunedeniyle NAC kullanıyordu. Ameliyata başlamadan önce (bazal değer-T0), aortaya çaprazklemp konduktan 20 dakika sonra (iskemi dönemi-T1), aortaya konan çapraz klempkaldırıldıktan sonra (reperfüzyonun 0. dakikası-T2), aortaya konan çapraz klempkaldırıldıktan 6 saat sonra (reperfüzyonun 6. saati-T3) ve aortaya konan çapraz klempkaldırıldıktan 24 saat sonra (reperfüzyonun 24. saati-T4) santral venöz kateterden MDA,glutatyon, NO, pro-BNP, CK-MB ve cTnI çalıştırılmak için kan örnekleri alınmıştır. skemiöncesi ve reperfüzyon sonrası sağ atriumdan alınan örnek dokuda NO ölçülmüştür.Gruplar arası karşılaştırmada aort klemp süresi dışında hiçbir parametre arasındaistatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir (p>0,05). Ancak çalışma grubunda plazmaCK-MB, cTnI, pro-BNP düzeyleri ve doku NO düzeyleri daha düşük bulunmuştur. Ayrıcaplazma glutatyon düzeyleri daha yüksek bulunmuştur.Bu çalışmanın sonucu olarak, günde 2 defa 300mg IV NAC kullanımı KABG geçirenhastalarda R hasarından miyokardı koruyucu etki göstermemektedir. Antioksidan bir ajanolan NAC'ın bu dozda, R hasarından miyokardı korumak için yetersiz olduğunu, dahayüksek dozlarda KPB ilk solüsyonuna ilave edildiğinde ve KPB boyunca devam edildiğindeKABG geçiren hastalarda R hasarından miyokardı korumada faydalı olabileceğinidüşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
THE PROTECT VE EFFECTS OF N-ACETYLSYSTE NE N SCHEM A ANDREPERFUS ON NJURY W TH N OPEN HEART SURGERYPınar Köksal, MDSUMMARYThis study was designed to evaluate the efficacy of pre-operatively used intravenous N-acetylcysteine (NAC) ( 2 x 300 mg ) against ischemia-reperfusion (IR) injury in patientsundergoing cardiac surgery.20 patients were enrolled in this study. 10 patients were recieving NAC due tobronchopulmonary disease or bronchial secrection disorder at least 3 days prior to surgery.Samples were taken from central venous catheter for Malondialdehyde ( MDA ), Glutathione,Nitric oxide ( NO ), pro-Brain natriuretic peptide ( pro-BNP ), Creatine kinase-MB (CK-MB)and cardiac troponin levels ( cTnI ) before operation ( basal level: T0 ), 20 minutes after aorticcross clamping ( ischemia : T1 ), just after aortic decrossclamping ( reperfusion : T2 ), 6 hourslater following release of crossclamp ( 6th hour of reperfusion : T3 ) and 24 hours aftercrossclamp ( 24th hour of reperfusion : T4 ). Samples were taken from right atrium in order tomeasure tissue NO.Significant difference was not observed except aort crossclamping time withinintergroup comparisons ( p ≥ 0.05 ). Although not statistically significant, plasma CK-MB,cTnI, pro-BNP levels with tissue NO were found lower in study group. Furthermore, plasmaglutathion levels were elevated.Finally, this study didn?t reveal the protective effects of intravenous NAC (2x300mg ) against myocardial IR injury. Nevertheless, we concluded that the dose of NAC mighthave been administered in higher doses to cardiopulmonary by-pass prime followed by infusionin order to achieve the protective role against myocardial IR injury.