Nefron koruyucu cerrahi yapılan karşı böbreği normal olgularda sıcak ve soğuk iskeminin ameliyatlı böbrek fonksiyonuna etkisi
The effects of warm and cold ischemia the function of the operated kidney in the patients with a normal contralateral kidney and undergone nephron sparing surgery
  1. Tez No: 192372
  2. Yazar: LEVENT ÇAMLIYURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLA TATLIŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZETAmaç: Renal kitle nedeniyle nefron koruyucu cerrahi yapılan, karşı böbreği normalolgularda sıcak ve soğuk iskeminin ameliyatlı böbrek fonksiyonuna etkisininaraştırılması.Materyal ve Metod: Çalışmaya Haziran 2005-Temmuz 2006 tarihleri arasında renalkitle nedeniyle nefron koruyucu cerrahi yapılan, karşı böbreği normal 12 hasta alındı.Hastalar iskemi şekline göre soğuk iskemi (Grup1) ve sıcak iskemi (Grup2) olarakrastgele iki gruba ayrıldı. Tüm hastalara açık cerrahi teknik ile retroperitonealyaklaşımla ameliyat yapıldı. Renal arter kapatıldı. Renal ven hiçbir olgudakapatılmadı. Soğuk iskemi uygulanan hastalarda renal arter kapatıldıktan sonra 10 dksüreyle donmuş ringer laktat ile yüzeyel soğutma yapıldı. Tümör perirenal yağlı dokuile birlikte normal renal parankimden 0.5-1 cm sınır ile çıkarıldı.Renal fonksiyonlar, ameliyat öncesi, ameliyat sonrası birinci ve 15. günlerdeyapılan Tc-99m-DMSA ve serum kreatinin düzeyi ile değerlendirildi. İki gruparasındaki farka Mann Whitney U, iki zaman arasındaki farka Wilcoxon rank test,ikiden fazla zaman arasındaki farka ise Fredman test ile bakıldı.Bulgular: Nefron koruyucu cerrahi uygulanan 12 hastanın hiçbirinde ameliyatesnasında komplikasyon gelişmedi. Ameliyat sonrası bir hastada kanama ve dörthastada uzamış idrar akıntısı oluştu. İki grup arasnda yaş, vücut kitle indeksi,iv6ameliyat süresi, iskemi süresi, kanama miktarı, idrar akıntı süresi, tümör çapıarasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu.Grup1 ve Grup2'deki hastaların ameliyat öncesi, ameliyat sonrası birincigün ve ameliyat sonrası 15. gün kreatinin değerleri arasında istatistiksel olarakanlamlı fark yoktu (Tablo1).Ameliyatlı böbreğin DMSA tutulumunda her iki grupta da ameliyat öncesinegöre ameliyat sonrası birinci ve 15. günler arasında istatistiksel olarak anlamlı farkvarken ameliyat sonrası birinci ve 15.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF WARM AND COLD ISCHEMIA ON THE FUNCTION OF THE OPERATED KIDNEY IN THEPATIENTS WİTH A NORMAL CONTRALATERAL KIDNEY AND UNDERGONE NEPHRON SPARING SURGERYABSTRACTObjective: The aim of this study is to examine the effects of warm and cold ischemiaon the function of the operated kidney in the patients who had a normal contralateralkidney and undergone nephron sparing surgery due to renal mass.Materials and Methods: Twelve patients with insided renal tumor and a normalcontralateral kidney undergone nephron sparing surgery between June 2005 andAugust 2006 and were included in this study. The patients were randomized to one of2 groups according to the type of ischemia as cold ischemia (Group 1) and warmischemia (Group 2). All the patients were operated with open surgical procedures andretroperitoneal approach. The renal artery was clamped. But the renal vein was notclamped. In the patients who had undergone cold ischemia, 10-minute surfacecooling was performed with a frozen ringer lactate after clamping the renal artery.The tumor was removed together with perirenal fatty mass from normal renalparenchyma with 0.5-1 cm margin. The renal functions were evaluated with theserum creatinine levels and Tc-99m-DMSA that were measured preop eratively andpostop erative first and 15. day, respectively. The difference between 2 groups wasevaluated using Mann-Whitney U test. In order to determine the difference betweenpreop and postop erative periods Wilcoxon rank test and Fredman test were usedrespectively.Results: In 12 patients who had undergone nephron sparing surgery, no complicationoccurred at the time of surgery. There were a hemorrhage in one patient andprolonged urinary leak in four patients postoperatively. We found no statisticallyvisignificant difference between 2 groups as to age, body mass index (BMI), durationof operation, duration of ischemia, extent of hemorrhage, duration of urine leakagetime, and size of tumor. Also there was no significant difference interms of serumcreatinine levels between the groups, which were based on preop erative first day and8postop erative first and 15th days (Table 1). Whereas there was a significantdifference in the uptake of DMSA of the operated kidney between the preop andpostop periods. But this marked difference wasn?t observed between the postop firstand 15th days.