İnönü Emin Aytan Sağlık Ocağı bölgesinde yoksulluğun sağlık üzerine etkisi
The effect of poverty on health in Inonu Emin Aytan Health Centre district
- Tez No: 192458
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BELGİN ÜNAL, Y.DOÇ.DR. ATA SOYER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
NÖNÜ EM N AYTAN SAĞLIK OCAĞI BÖLGES NDE YOKSULLUĞUN SAĞLIKÜZER NE ETK SCANAN KAYNAKAraştırmanın amacı, nönü Emin Aytan Sağlık Ocağı bölgesinde yaşayan 15 yaş ve üzeribireylerde yoksulluğun sağlık durumu üzerine etkisini araştırmaktır.Araştırmanın türü nedensel, kesitseldir. Örnek büyüklüğü 410 kişidir. Ulaşma oranı yüzde35'tir.Sağlık durumunu ölçmek için Kısa Form 12 Sürüm 2 ölçeği kullanılırken, yoksulluk ölçütüolarak gelir yoksulluğu ve küme yoksulluk göstergeleri kullanılmıştır. Yoksulluk ve sağlıkdurumu arasındaki ilişki değerlendirilirken son 15 günde yakınma varlığı, süregen hastalıkvarlığı, yaş, cinsiyet, eğitim ve sınıfa göre düzeltme yapılmıştır.Gelir yoksulluğu sıklığı yüzde 54.7, bileşke yoksulluk sıklığı yüzde 3.5'tir. Araştırmagrubunun bedensel sağlık bileşen özet skoru ortalaması 47.0; ussal sağlık bileşeni özet skoruortalaması 43.3 bulunmuştur.Bedensel sağlık durumunun belirleyicileri yaş, süregen hastalık ve son 15 günde yakınmadurumudur. Bedensel sağlık durumu her iki yoksulluk göstergesi ile de anlamlı bir ilişkigöstermemiştir. Ussal sağlık ile gelir yoksulluğu arasında bir ilişki saptanamamıştır. Bileşkeyoksulluk durumu, cinsiyet ve son 15 günde yakınma ile birlikte ussal sağlığın anlamlı birbelirleyicisidir.Bireyi tek tek değişkenler temelinde yapay ve görgül ayrımlar yerine sosyal yapı içindekitümel konumlarına uygun biçimde tanımlayan küme yoksulluk kavramı ussal sağlığı, yalnızcagelir üzerinden yapılan bir tanımlamadan daha güçlü olarak belirleyebilmiştir. Ussal sağlık veyoksulluk arasındaki ilişki gelir ile sınırlı olmadığı için yoksulluğun olumsuz etkilerininortadan kaldırlması için yaşamın tüm boyutlarına yönelik yapısal girişimler gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF POVERTY ON HEALTH IN INONU EMIN AYTAN HEALTHCENTRE DISTRICTCANAN KAYNAKThe objective of the study is to assess the effect of the poverty on the health of the residentsaged fifteen and over in nönü Emin Aytan Health Centre District.The study was of cross-sectional type. The sample size was 410. The response rate was 35percent.Short Form 12v2 was used to measure health status whereas monetary poverty indicator andcomposite poverty indicator were used as measures of poverty. The effect of poverty onhealth was adjusted for presence of complaints in the previous 15 days, presence of chronicdisease, age, gender, education and class.Monetary poverty and cluster poverty prevelance were 55 and 64 percent, correspondingly.The mean physical component and mental component summary scores were 47.0 and 43.3,respectively. Age, chronic disease and complaint in the previous 15 days were the significantdeterminants of the physical health. Physical health had no significant association with eitherpoverty indicators. There was no significant relationship between mental health and monetarypoverty. Composite poverty was a significant determinant of mental health along with genderand complaint in the previous 15 days.Composite poverty concept which defines individuals according to their holistic status ratherthan artificial and empirical distinctions by sole variables had determined the health statusbetter than a definition relying merely on income. The association between poverty andmental health was not limited to income. Thus, structural interventions embracing alldimensions of life are needed to relieve the iniquitous effects of poverty on health.