Rekürrent aftlarda lizin tedavisinin insan herpes simpleks virüs (HSV) antikorları ve DNA düzeylerine etkisi
Effect of lysine treatment on human herpes virus (HSV) antibody and DNA levels in recurrent aphthae
- Tez No: 192507
- Danışmanlar: PROF. GÖKHAN AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Mikrobiyoloji, Dentistry, Microbiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZETREKÜRRENT AFTLARDA L Z N TEDAV S N N NSAN HERPES S MPLEKSV RÜS (HSV) ANT KORLARI VE DNA DÜZEYLER NE ETK SFeyza OTAN ÖZDEN, Doktora TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun, Haziran 2006Rekürrent aftöz ülserler (RAÜ) en sık rastlanılan oral mukozal hastalıklardanbiridir ve genel populasyonun yaklaşık %20'sini etkilemektedir. Tipik olaraktekrarlayan, sığ ve eritematöz bir hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserler ilekarakterizedir. RAÜ'nün histopatolojik veya biyokimyasal olarak ayırıcı tanısı yokturve tedavi yöntemleri semptomlarına yöneliktir. Lokal ve sistemik koşullar ile genetik,immünolojik ve mikrobiyal faktörler olası etiyolojik faktörler arasında gösterilmişolmasına rağmen, kesin bir etiyolojik faktör konusunda fikir birliğine varılamamıştır.Çalışmamızın amacı RAÜ etiyolojisinde rol oynayabileceği düşünülen herpessimpleks virüs Tip 1'i (HSV-1) aftlı hasta grubu ve aftsız bireyler arasında IgG antikorve DNA pozitifliği yönünden değerlendirmek ve aftlı hastalarda doğal bir viral inhibitörolan lizin'in etkinliğini plasebo kontrollü olarak HSV-1 pozitifliği ve klinik açıdanbelirlemektir.Çalışmada sistemik açıdan sağlıklı, 17 kişilik aft şikayeti olmayan grup ve 30kişilik aftlı hasta grubu (16 lizin, 14 plasebo) yer almıştır. Tedavi öncesi sağlıklı kontrolgrubu ve aftlı gruba ait kan ve tükürük örnekleri ile iki ay süren tedavi sonunda plasebove lizin kullanan aftlı hastalara ait kan ve tükürük örnekleri toplanarak ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) ve real-time PCR (real-time polymerase chain reaction)ile incelendi.HSV-1 DNA pozitifliği açısından aftlı grup ve aftsız grup arasında istatistikselbir fark olmadığı saptandı (ϲ=2.4, p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEFFECT OF LYS NE TREATMENT ON HUMAN HERPES V RUS (HSV)ANT BODY AND DNA LEVELS IN RECURRENT APHTHAEFeyza OTAN ÖZDEN, Ph.D. ThesisOndokuz Mayıs University, Samsun, June 2006Recurrent aphthous ulceration (RAU) is one of the most common oral mucosaldisease and it affects nearly %20 of the general population. It is characterized withrecurrent painful, round-shaped ulcers surrounded with an erythemathosus haro. Thereis no histopathological nor biochemical differential diagnosis for RAU and its therapymodalities are still symptomatic. Local and systemic conditions together with genetic,immunologic and microbiological factors were shown to be possible etiological factorsbut there is still not any consensus for its etiology.Our purpose is to evaluate the etiologic role of herpes simplex virus type 1(HSV-1) according to HSV-1 IgG antibody and HSV-1 DNA positivity between RAUand non-RAU groups and to compare the effectiveness of a naturally viral inhibitor;lysine between placebo and lysine treated aphthous ulcer groups according to theirHSV-1 positivity and clinical aspects.The study consisted of 17 healthy subject without aphthous ulcer and 30patient (16 lysine, 14 placebo) with complaint of RAU, all systemically healthy. Beforetreatment, blood and saliva samples of the healthy control and aphthous ulcer groupwere collected followed by collection of samples from lysine and placebo groups after 2month?s treatment and evaluated with ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay)and real-time PCR (real-time polymerase chain reaction). There wasn?t any statisticallydifference between aphthous and non-aphthous control groups for HSV-1 DNApositivity (ϲ=2.4, p>0.05).