Erken yüklenen ortodontik ankraj implantlarında doku yanıtının radyolojik, histolojik ve histomorfometrik incelenmesi
The radiological, histomorphometric and histologic evaluation of tisue responses against early loading implants used as orthodontic anchors
  1. Tez No: 192506
  2. Yazar: ÜMİT SAİT YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖKHAN AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZETERKEN YÜKLENEN ORTODONT K ANKRAJ MPLANTLARINDA DOKUYANITININ RADYOLOJ K, H STOLOJ K VE H STOMORFOMETR KNCELENMESÜmit Sait Yavuz, Doktora TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun, Haziran, 2006Kısmi ve tam diş eksikliğinin tedavisinde kullanılan kemik içi implantlar,geleneksel ortodontik ankraj yöntemlerine karşı kusursuz bir alternatif olmaktadırlar.Ayrıca, ortodontide dental yapıların nitelik ya da nicelik olarak yetersiz kaldığı ya daağız dışı apareylerin pratik olarak kullanılamadığı veya tedavi süresince kullanmadauyum sorunun yaşandığı durumlarda gereklilik gösterirler. Ortodontik amaçlı kullanılanimplantların yerleştirildikten sonra mümkün olan en kısa zamanda kullanılabilmelerininortodonti hastalarına çekici geldiği açıktır.Bu amaçla, köpek maksilla ve mandibulasında çekilen premolar dişlerin yerlerineMTX yüzeyli implantlar yerleştirildi. Kontrol grubunu oluşturacak bu implantlar 4 aylıkosseointegrasyon süreci için iyileşmeye bırakıldı. Bu süre sonunda test grubunuoluşturacak implantlar kontrol grubu implantların bulunduğu yarım çeneye yerleştirildi.Bir haftalık erken iyileşme dönemi sonrasında kontrol implantı ile test implantı arasında500 gram kuvvet uygulayan süperelastik NiTi ?coil springler? bağlandı ve sabit vesürekli kuvvet 20 hafta boyunca uygulandı. Deney sonunda implantların çevresindegörülen klinik, radyolojik, histomorfometrik ve histopatolojik bulgular değerlendirildi.Yapılan bu çalışma ile klinik, radyolojik ve histomorfometrik incelemelerde testgrubu ile kontrol grubu arasında belirgin bir fark izlenmedi. Ancak her iki grupta dagerilim alanındaki %57.66'lık kemik-implant temasının baskı alanındaki %53.36kemik-implant temasından daha fazla olduğu bulundu. Histolojik değerlendirmedeaçısından yine her iki grupta da kemik trabeküllerinde kortikalizasyon açısından belirginbir farklılık görülmedi. mplantların baskı alanlarında kemik yoğunluğunda hafif artışve gerilim alanlarına göre marjinal kretal bölgelerinde yeni kemik oluşumu görüldü.Bu deneysel çalışma MTX implantların erken iyileşme dönemini takibenuygulanan ortodontik kuvvetler karşısında stabil kaldığını ve ortodontik ankraj birimiolarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE RADIOLOGICAL, HISTOMORPHOMETRIC AND HISTOLOGICEVALUATION OF TISSUE RESPONSES AGAINST EARLY LOADINGIMPLANTS USED AS ORTHODONTIC ANCHORSÜmit Sait Yavuz, Ph.D. ThesisUniversity of Ondokuz Mayıs, Samsun, July, 2006Endosseous implants which have been used in the treatment of partial and completeedentulism are an excellent alternative to traditional orthodontic anchoragemethodologies. Furthermore, they are a necessity when dental structures lack quantityor quality, when extraoral devices are impractical, or when noncompliance duringtreatment is likely. It is evident that the use of implants for orthodontic purposes as soonas possible following insertion is appealing in orthodontic patients.For this purpose, MTX surfaced implants were placed in the dog?s healedextraction sockets of the premolar areas in the maxilla and mandible. The implantsforming the control group were left to heal for 4 months for osseointegration. After theosseointegration period, the implants forming the test group were placed in the samequadrant. Following one week of an early healing period, superelastic NiTi coil springsgenerating 500 grams of force were connected between the test and the control implants.This constant and continuous force was applied for 20 weeks. After this forceapplication period clinical, radiological, histomorphometrical and histological findingsof the peri-implant tissues were evaluated.No significant differences were observed between the test and the control groupupon a clinical, radiological and histomorphometric evaluation. However, the bone-implant contact of 57.66% at the tension sites was higher than the bone-implant contactof 53.36% at the pressure sites for both groups. Furthermore, histologic evaluationshowed no definite differences concerning corticalization of bone trabeculae for bothgroups. A slight increase in the bone density was seen at the pressure sites of bothgroups and an induced bone apposition at the crestal areas of the pressure sitescompared to the tension areas was observed.The results of this experimental study indicate that the MTX surfaced implantswithstand orthodontic force application and may serve as orthodontic anchorage unitsafter an early healing period.