Metabolik sendromlu yetişkin bireylerde ağırlık kaybının metabolik sendrom kriterlerine etkisi
The effects of a grown-up individual, with metabolic syndrome, losing weight on the criteria's of metabolic syndrome
- Tez No: 192548
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLHAN SAMUR EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
vÖZETUğural, A., Metabolik sendromlu yetişkin bireylerde ağırlık kaybının metaboliksendrom kriterlerine etkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü DiyetetikProgramı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Bu araştırma istanbul'da faaliyet göstermekteolan özel bir kliniğe başvuran, hekim tarafından ATP III kriterleri göz önüne alınarakmetabolik sendrom tanısı konmuş, başka hiçbir kronik hastalığı bulunmayan, beden kütleindeksi (BKİ) > 25kg/m2`in üzerinde, yaş ortalaması 40.8±6.7 yıl olan 15 gönüllü yetişkinbirey ( 8 kadın, 7 erkek) üzerinde Şubat-Kasım 2004 tarihleri arasında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
viABSTRACTUğural, A., The effects of a grown-up individual, with metabolic syndrome, losingweight on the criteria?s of metabolic syndrome, Hacettepe University, Medical HealthCare Institute, Dietetics Program Master?s Degree, Ankara, 2006. This research has beenconducted in a private clinic, in Istanbul, from of February to November 2004, on 15 subjects(7 males and 8 females) that have been diagnosed as metabolic syndrome according to theATPIII criteria and have the following attributes of body mass index (BMI) > 25 kg/m², ageof mean 40.8±6.7 years and have no other chronic illnesses. After treating and following 15subjects for six weeks with the healthy weight loss diet, it was possible to see the increasingeffects of weight loss on dyslipidemia, abdominal obesity (body fat mass, trunk fat mass,waist/hip ratio and etc.) and hypertension. After six weeks, the body mass (kg), body massindex, waist/hip ratio, body fat tissue mass, trunk fat tissue mass, and blood pressure havedecreased sequentially 5.91%, 6.03%, 2.27%, 11.31%, 11.4% ve 10.85% and these reductionhave been found to be significant (p0.05) in anthropometric measurements. At the beginning of the research andafter six week treatment, the subjects? total blood cholesterol, LDL cholesterol, triglyceride,fasting blood sugar level, satiated blood sugar level, and uric acid level have significantlydecreased (sequentially 17.0%, 26.0%, 18.72%, 12.64%, 37.72% and 19.85%); whereas asignificant increase in HDL cholesterol (9.31%) has been observed (p0.05) were noticed.