Sirotik hastalarda sintigrafik renal klirens, serum kreatinin, kreatinin klirensi, serum sistatin c düzeyleri ve renal rezistif indeks ölçümlerinin hastalıgın evresi ile iliskisinin arastırılması
The investigation of scintigraphic renal clearance, serum creatinine, creatinine clearance, serum cystatin c and renal resistive index measurements in cirrhotic patients with regard to the stage of disease
  1. Tez No: 192638
  2. Yazar: UFUK SAMSAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YÜCEL ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ivÖZETSamsar, U., Sirotik hastalarda sintigrafik renal klirens, serum kreatinin,kreatinin klirensi, serum sistatin C düzeyleri ve renal rezistif indeksölçümlerinin hastalığın evresi ile ilişkisinin araştırılması, Zonguldak KaraelmasÜniversitesi Tıp Fakültesi, ç Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Zonguldak, 2006.Bu çalışma ile kompanse (Child A) ve dekompanse siroz (Child B ve C) olgularındaglomerüler filtrasyon hızı (GFHDTPA) değişiklikleri, sintigrafik renal klirens(GFHDTPA), serum kreatinin ve kreatinin klirensi ile serum sistatin C ve renal rezistifindeks (RR ) ölçümleri kullanılarak araştırılmıştır. On sekiz yaşın altında, 70 yaşınüzerinde, direkt renal patoloji, diyabet mellitus, hepatoma, spontan bakteriyelperitonit, gergin asit, hipertiroidi, hipotiroidi, son iki hafta içerisinde hepatikensefalopati ve son bir ay içerisinde gastrointestinal kanama geçirmiş hastalarçalışmaya alınmamıştır. Çalışmaya, klinik veya histopatolojik olarak sirozu tanısıalmış toplam 25 hasta (Grup 1) ile kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyet dağılımıçalışma grubu ile aynı 25 sağlıklı olgu (Grup 2) dahil edilmiştir. Sirozlu hastalar,kompanse evrede 10 (Grup 1a) ve dekompanse evrede 15 hasta (Grup1b) şeklinde ikigruba ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
vABSTRACTSamsar, U., The investigation of scintigraphic renal clearance, serum creatinine,creatinine clearance, serum cystatin C and renal resistive index measurementsin cirrhotic patients with regard to the stage of disease, Zonguldak KaraelmasUniversity Faculty of Medicine, Thesis in Internal Medicine, Zonguldak, 2006.In this study, we investigated glomerular filtration rate (GFR) changes incompensated (Child A) and decompensated (Child B and C) cirrhotics by usingscintigraphic renal clearance (GFRDTPA), serum creatinine, creatinine clearance,serum cystatin C and renal resistive index (RRI) measurements. Age under 18 yearsor over 70 years, intrinsic renal pathology, diabetes mellitus, hepatoma, spontaneousbacterial peritonitis, tense ascites, hypo and hyperthyroidism, hepatic encephalopathywithin last 2 weeks and gastrointestinal bleeding within the last one month wereexcluded from the study. Study group (Group 1) included 25 cirrhotics diagnosedeither by histology or clinics and control group (Group 2) consisted of 25 healthy ageand sex matched people. Cirrhotic patients were further subdivided 10 patients withcompensated cirrhosis (Group 1a) and 15 patients with decompensated cirrhosis(Group 1b).