Radyoterapi gören meme kanserli hastalarda oluşabilecek set-up farklılıklarının, simülatör ve port filmlerden faydalanılarak değerlendirilmesi
The evalation of the set-up deviation using simulation and port films in breast cancer patients treated with radiotherapy
- Tez No: 192761
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
VÖZETRadyoterapi gören meme kanserli hastalarda oluşabilecek set-upfarklılıklarının, simülatör ve port filmlerden faydalanılarak değerlendirilmesiAmaçÇalışmanın amacı, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon OnkolojisiAnabilim Dalı'ında radyoterapi uygulanan meme kanserli hastaların tanjansiyel olarakışınlanmaları sırasında tedavi alanına giren akciğer volüm değişiminin port ve simülatörfilmleriyle değerlendirilmesi ve elde edilen merkezi akciğer uzunluğu (CLD)değerlerinden faydalanılarak oluşabilecek set-up hatalarının tespit edilmesidir.Gereç ve YöntemKliniğimizde 2004 - 2005 yılları arasında radyoterapi uygulanan 23 memekanserli hasta üzerinde yapılan çalışmada interfraksiyonel varyasyon bulunupbulunmadığını kontrol etmek için her hasta için tedavi başı, ortası ve sonunu kapsayan69 adet port film, intrafraksiyonel varyasyonu tespit etmek için de yine her hasta için ,aynı tedavi pozisyonunda arka arkaya port filmler çekilmiştir. Hastaların simülasyonlarıesnasında çekilen simülatör filmleriyle tedavileri esnasında çekilen port filmlerikarşılaştırılmıştır. Bunun için filmler üzerinde ölçülebilen CLD değerlerindenfaydalanılmıştır. Ayrıca nefes alıp verme döngüsü sırasında oluşabilecek olası akciğervolüm değişimi tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen simülatör ve port filmlerarasındaki fark değerlendirilmiş standart sapma ve hatalar hesaplanmış ve bu sayedetedavi esnasında olabilecek olası sistematik ve random hatalar tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VIISUMMARYThe evalation of the set-up deviation using simulation and port films in breastcancer patients treated with radiotherapyPurposeThe aim of this study is to investigate the setup deviations by using result ofsimulation and port films and the central lung distance (CLD), on the patients withbreast cancer during radiotherapy (at Ataturk University, Radiation OncologyDepartment).Method and MaterialTwenty three breast cancer patients are kept under a close examination day byday. 69 port fılms for every patients during their attendance between 2004-2005 aretaken; on the same patient, during their treatment every day several port films are takenin order to find out the interfractional variation. By comparison of these films duringtheir simulations we had the possibility to consider the values of CLD. Additionally,the side effect of (or the possibility of the lung volume differentiation), is tried to befound out. Comparing the difference between the simulation and port films, standardabnormalities and deviation are calculated, and by this way we had the opportunity toestimate systematic and random abnormalities on patients.ResultsUnder the experience of normal and deep breath taking CLD calculations, it hasbeen observed that the minimum and maximum CLD difference between the deep andnormal breath taking are retrospectively 0.2 mm and 0.4 mm. Further there was aVIIIcomparison study between simulation and set-up parameters. To this end, the studycalculated the values that are both obtained from simulation films (CLD) port films(CLD). The results showed that the maximum difference was 6,5 mm and the minimumdifference was 0.9 mm.Furthermore, in order to find out interfractional and intrafractional variations thesame method was employed and the study used the same values mentioned above.Standard deviation for CLD for interfractional variation stretches from 0,0 mm to 1.41mm; and for the intrafractional variation the value showed changes from 0,35 mm to2,08 mm. While standard fault resulting from interfractional variation (which includedsystematic error) was 0,8 mm, the standard error resulting from intrafractional (whichincluded random error) was 0,39 mm.Overall analysis showed that there was only one patient whose CLD values wasbigger than 2,5 cm, and there was an other patient in contrast whose CLD values weresmaller than 1 cm. This figure was 2-2,5 cm for 9 patient, 1,5-2 cm for 5 patients, 1-1,5cm for 7 patients.ConclusionThe results that there is a positive relation between the values of sCLD andpCLD (p < 0,001 and r = 0,911). At the end of the study found out that the result ofintrafractional variation is smaller than the standard deviation caused by interfractionalvariation. It also found out that systematic errors are exceedingly bigger than randomerrors. Moreover it is found that systematic errors may consist to random errors.