Erzurum ilinde farklı hastanelerdeki cerrahi kliniklerde yatmış olan hastaların hemşirelik bakımından memnuniyet düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of satisfaction with nursing care of patients who had been hospitalized in surgical clinics of different hospitals at erzurum province
- Tez No: 192762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Erzurum İlinde Farklı Hastanelerdeki Cerrahi Kliniklerde Yatmış OlanHastaların Hemşirelik Bakımından Memnuniyet Düzeylerinin DeğerlendirilmesiBu çalışma Erzurum ilindeki farklı hastanelerdeki cerrahi kliniklerde yatmış olanhastaların hemşirelik bakımından memnuniyet düzeylerini belirlemek amacı iletanımlayıcı tasarımda yapılmıştır.Araştırma, Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi Yakutiye veAziziye Araştırma hastaneleri, Sağlık Bakanlığı Numune Hastanesi, Sosyal SigortalarKurumu(Palandöken) Hastanesi ve Özel Şifa Hastanesinin cerrahi kliniklerin de Kasım2004 -Şubat 2005 tarihleri arasında, toplam 972 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir.Verilerin elde edilmesinde; kişisel bilgi formu ile Newcastle HemşireliktenMemnuniyet Ölçekleri kullanılmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılımlar, One-Way Anova, t-testi,Mann-Whitney U ve Kruskall Wallis varyans analizi uygulanmıştır.Hastaların yaşı, medeni durumu, eğitim durumu, mesleği, yatmış olduğu klinik,daha önce hastane deneyimi, yatmış olduğu oda tipi ve refakatçi bulunma durumununhemşirelik hizmetlerinden memnuniyet durumunu etkileyen faktörler olduğubulunmuştur(p
Özet (Çeviri)
Evaluation of Satisfaction with Nursing Care of Patients Who had beenHospitalized in Surgical Clinics of Different Hospitals at Erzurum Province.This study was made as a descriptive representation to determine the nursingsatisfaction of patients which had been hospitalized at surgical clinics of differenthospitals at Erzurum province.Research was put through between November 2004 and February 2005, includedin 972 patients at Yakutiye and Aziziye Research Hospitals of Atatürk University,Numune Hospital of Health Ministry, Hospital of Social Security Institution and ŞifaHospital of private sector.Personal information form and Newcastle Nursing Satisfaction Scales were usedto obtain research data.Percentage, One-Way Anova, t-test, Mann-Whitney U and Cruskall Wallisvariance analysis were used to evaluate research data.It was found that effective factors on patients satisfaction with nursing care werepatients? age, marital status, education status, profession, clinic which patienthospitalized, former hospital experience, room type which patient stayed and presenceof accompaniment.