Hiperprolaktinemi ile insülin direnci arasındaki ilişkinin oglisemik hiperinsülinemik klemp tekniği ile araştırılması
The expression of interaction beetwen hyperprolactinemia and insulin resistance with euglisemic hyperinsulinemic tecnique
  1. Tez No: 192803
  2. Yazar: SERKAN YALAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. KEMAL TUZCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZETGİRİŞ-AMAÇ: Hiperprolaktinemi insanlarda insülin resistansı ile ilişkili olabilir. İnsülinduyarlılığını ortaya koyan çeşitli yöntemlerle bu ortaya konmuştur. Bu çalışmamızdahiperprolaktinemisi olan hastalarda, insülin resistansını altın standart yöntem olan öglisemikhiperinsülinemik klemp tekniğiyle araştırılmasını amaçladık.MATERYAL-METOD: Bu çalışma 16 mikroprolaktinoma tanısı konan hasta gurubu ile 12sağlıklı gönüllüden oluşan kontrol gurubu arasında gerçekleştirildi. Gurupların açlık insülin,glukoz değerleri, lipit parametreleri ölçüldü. OGTT yapıldı. HOMA-B, HOMA-IRhesaplandı ve öglisemik hiperinsülinemik klemp tekniği uygulandı.BULGULAR: Guruplar arasında yaş, VKİ, yağ yüzdeleri arasında istatistiksel olarak farklılıksaptanmadı(P>0,05). Her iki gurubunda AKŞ seviyeleri normal sınırlardaydı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBACKGROUND AND AIM: Hyperprolactinemia may associate with insulin resistance.This fact has been determined by many studies with methods which show insulin sensitivity.In this study we aimed to search insulin resistance with golden standard euglycemichyperinsulinemic clamp technique on hyperprolactinemic patients.SUBJECTS AND METHODS: This study was performed in Endocrinology Department ofDicle University. Sixtheen patients with microprolactinoma and 12 healthy voluntee wereincluded to the study. Fasting glucose, insulin levels and lipid parameters were measured inboth groups. HOMA-B and HOMA-IR values of groups were calculated. Euglycemichyperinsulinemic clamp technique was performed to the both group and M value of thegroups was defined. Mann-Whitney U and Chi-Square tests were used in statistically analysis.RESULTS: Age, BMI, total cholesterol, triglyerides, LDL-cholesterol, HDL-Cholesterol andfasting glucose levels of the groups were not show statisticialy difference.