Kronik hemodiyaliz tedavisi gören erkek hastalarda bromocriptine tedavisinin gonadal fonksiyonlara ve prolaktin düzeyine etkisi
  1. Tez No: 31253
  2. Yazar: MUSA BALİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Kronik böbrek yetmezlikli ve hemodiyaliz programında olan 30 erkek hastada FSH, LH, E2, T, PRL hormon düzeylerine bakıldı. Bu değerler kontrol grubu olarak seçilen sağlıklı 10 erkeğin hormon düzeyleri ile karşılaştırıldı. Hemodiyalize giren erkek hastaların FSH, LH, E2, PRL değerleri kontrol grubunda saptanan değerlerden anlamlı olarak yüksek (P < 0,001), T değerleri ise anlamlı olarak düşük bulundu (P < 0,0 1). Kronik böbrek yetmezlikli hemodiyalize giren 30 erkek hastaya daha sonra 50 mg Parlodel LA i. m yapıldı. Tedavi sonrası 1.7.15.30.45. gün hormon değerlerine bakıldı. Tedavi sonrası FSH, LH, E2 değerleri ile tedavi öncesi FSH, LH.E2 değerleri arasında anlamlı bir fark bulunamazken (P< 0,05), tedavi sonrası PRL değerlerinde ilk 15 gün içinde giderek önemli bir azalma gözlendi, 15. gün PRL değerlerindeki düşme istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (P< 0,001). T hormonunda ise tedavi sonrası en fazla 7. günden itibaren olmak üzere istatistiksel olarak anlamlı bir artış görüldü (P < 0,015). Ayrıca hastaların büyük çoğunluğunda libido ve seksüel fonksiyonlarda artış gözlendi, seksüel yönden kendilerini daha iyi hissettiklerini ifade ettiler. 22Sonuç olarak, hemodiyalize giren kronik böbrek yetmezlikli erkek hastalarda, Parlodel tedavisinin seksüel fonksiyon bozukluklarının tedavisinde yararlı olabileceği düşünüldü. 23
Özet (Çeviri)
SUMMARY In 30 male patients with chronic renal failure and given hemodialysis, we made a study on the levels of FSH, LH, E2, and PRL. The results obtained were compared with those of 10 healthy males selected as a control group. As compared to the control group the male patients given hemodialysis were found to have significantly higher levels of FSH, LH.E2 and PRL (P< 0,001), with their levels of T being significantly lower (P< 0,001). 30 male patients with chronic renal failure under hemodialysis were later injected 50 mg of Parlodel intramuscularly. After the treatment, their hormonal levels one the day of 1,7,30,45 th were checked. No clear difference between posttreatment levels of FSH, LH, E2 and pretreatment levels of FSH, LH, E2 could be demonstrated (P > 0,005), where as a significant decrease in posttreatment PRL was observed within the first 15th day a decrease in PRL of the 15 th day was considered statistically significant (P< 0,001). After the treatment, T hormone had a significant increase from the 7 th day (P < 0,015). in addition, most of the patients had libido and an increase of their sexual activity, and stated their satisfaction with it. In conclusion, it is thought that in the male patients with chronic renal failure under hemodialysis, treatment with Parlodel is likely to be useful in the treatment of disordered sexual activity. 24