Respiratuar distresli preterm yenidoğanlarda metalloproteinaz-2-8-9, doku proteinaz inhibitörü-2 ve endotelin-1'in plazma düzeylerinin belirlenmesi
Determining the plazma level of metallopoteinases-2-8-9,metalloproteinases inhibitör-2 and endotelin-1 in newborn infants with respiratory distress syndrome
- Tez No: 192809
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEGÜL BÜKÜLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
RESPİRATUAR DİSTRESLİ PRETERM YENİDOĞANLARDAMETALLOPROTEİNAZ-2-8-9,DOKU PROTEİNAZ İNHİBİTÖRÜ-2 VE ENDOTELİN-I'İN PLAZMADÜZEYLERİNİN BELİRLENMESİVII. ÖZETMatriks metalloproteinazları (MMP) yapısal benzerlik gösteren matriksproteinlerini parçalayan proteinazlardır. İnhibisyonları spesifik inhibisyon yapandoku inhibitör matriks proteinazlarınca (TIMP) sağlanır. MMP'ler tarafındankontrolsüz doku yıkımı patolojik süreçlerin oluşmasına neden olabilir.Endotelinler (ET) düzenleyici peptit ailesinin bir üyesidir. Oldukça güçlü, vasküleryapılarda geçirgenliği artırıcı etkileri mevcuttur. Ayrıca inflamatuar hücrelerinaktivasyonunda da rol almaktadırlar. Respiratuar distres sendromu (RDS) vekomplikasyonları prematür bebeklerin en önemli ve en sık hastalığıdır. Temeldesürfaktan eksikliğine bağlı inflamatuar bir süreçtir. Biz bu çalımada RDS'li vesağlam preterm infantlarda MMP-2, MMP-8, MMP-9, TIMP-1 ve endotelin-1'inerken postnatal dönemde plazma düzeylerini ölçmeyi amaçladık.Çalışmaya 21 RDS'li, 24 sağlam prematür bebek alındı. Hastalardan ilk 48saat içinde 2 cc kan alındı. Enzim immunoassay (ELİSA) yöntemi ile çalışıldı.Erkek bebeklerde RDS daha sık görülmesine rağmen çalışmamızda RDS'likız bebeklerde erkek bebeklere oranla. MMP-2 düzeyleri anlamlı oranda yüksekbulundu.RDS'li ve annesinde EMR olan bebekler ile sağlam kız bebeklerde TIMP-2düzeyi anlamlı olarak yüksek bulundu. ET-1 düzeyide, RDS'li ikiz eşi olmayanbebeklerde anlamlı oranda yüksek bulundu.RDS'nin inflamatuar bir süreç olduğu bilinmektedir. Ancak bu konu ile ilgiliçalışmamızda ve diğer çalışmalarda birbiri ile uyumlu olmayan sonuçlar eldeedilmiştir.Çalışma sonuçlarındaki bu farklılıklar diğer bir çok çalışmadan farklı olarakplazmanın materyal olarak kullanılmasına ve hastalarımızın gestasyonelyaşlarının diğer çalışmalardaki bebeklere oranla daha büyük olmalarına (32-33hafta) bağlanabilir. Bu konuda bronkoalveolar lavaj ve plazmanın karşılaştırıldığıçok merkezli ve geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
DETERMINING THE PLASMA LEVEL OFMETALLOPROTEINASES-2-8-9, METALLOPROTEINASESINHIBITOR-2, AND ENDOTHELIN-1 IN NEWBORN INFANTSWITH RESPIRATORY DISTRESS SYNDROMEVIII. SUMMARYMatrix metalloproteinases (MMPs) have many structural similarities. Theycan also degrade different kinds of matrix proteins. MMPs are inhibited byspecific tissue inhibitor of metalloproteinases (TIMPs). Uncontrolled destructionof tissue by MMPs can cause the pathologic process to begin. Endothelin (ET) isthe member of new regulatory peptide family. They increase permeability instrong vascular structures. They also take part in the activation of inflammationcells. Respiratory distress syndrome (RDS) is the leading cause of death inpreterm infants. This syndrome is caused by developmental lack of surfactant.This study observed the levels of MMP-2, MMP-8, MMP-9, TIMP-1, andendothelin-1 in the plasma of both healthy preterm infants and preterm infantswith RDS.This study took 21 infants with RDS and 24 healthy premature infants. Infirst 48 hours, 2cc of blood was taken from the infants. The Enzyme-LinkedImmuno Sorbent Assay (ELISA) technique was used.This study found that female infants with RDS had a higher level of MMP-2when compared to male infants, despite the fact that RDS is generally morecommon in male infants.A higher level of TIMP-2 was found in female infants with RDS andmothers with EMR. Infants with RDS have higher levels of ET-1.RDS is an inflamatory process. But, the results of this study could not becorroborated by other studies. Every study had different results.The differences in the results can be explained by the plasma used in thestudy and that the gestational ages of the patients are older (32-33 weeks) thanother studies. A more detailed study should be conducted, focusing on therelationship between Bronchoalveolar lavage (BAL) and plasma.