Diabetik maküla ödeminde intravitreal triamsinolon ve bevacizumab enjeksiyonu ile grid lazer fotokoagülasyon tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparision of intravitreal triamsinolone, bevacizumab injection and grid laser photocoagulation treatments in diabetic macular edema
- Tez No: 192808
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜMİT ÜBEYT İNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
DİABETİ MAKÜLA ÖDEMİK NDE İNTRAVİTREALTRİAMSİNOLON VE BEVACİZUMAB ENJEKSİYONU İLEGRİ LAZER FOTOKOAGÜLASYON TEDAVİD LERİ NNİETKİ KLERİ N KARŞNLİ Nİ ILAŞTIRILMASIDR. ÜMİ KAPLANTÖZETAMAÇ: Diabetik maküla ödemi olan gözlerde modifiye grid lazerfotokoagülasyon, intravitreal triamsinolon ve intravitreal bevacizumabenjeksiyonu tedavilerinin görme keskinliğ ve ödem regresyonu üzerindekiietkilerini incelemek.MATERYAL-METOD: Diabetik maküler ödemi olan 90 hastanı 90nş kapsamı alı . Hastalar 3 gruba ayrı , 1. grup İgözü çalıma na ndı ldı VTAenjeksiyonu grubu, 2. grup intravitreal bevacizumab enjeksiyonu grubu ve3. grup modifiye grid lazer fotokoagülasyon grubu. Ortalama DM süreleri,yaş cinsiyet bakı ndan gruplar arası, mı istatiksel fark yoktu. Hastalar 3 aytakip edildi. Tedavi öncesi, tedaviden sonra 1. hafta, 1. ay ve 3. ay ayrı lıntıoftalmolojik muayene yapı . Düzeltilmişgörme keskinlikleri alı . Tedavildı ndıöncesi, 1. ay ve 3. ay FFA, Mikroperimetri ve HRT-2 makula modülüölçümleri yapı .ldıBULGULAR : Ortalama görme keskinlikleri intravitreal bevacizumabgrubu için tedavi öncesi 0.199±0.14, 1. hafta 0.228±0.15, 1. ay0.242±0.16, 3. ay 0.264±0.16 olarak bulundu. İntravitreal triamsinolongrubu için tedavi öncesi ortalama 0.183±0.10, 1. hafta 0.219±0.14, 1. ay0.249±0.15, 3. ay 0.279±0.17 olarak bulundu. Modifiye grid lazer grubuiçin tedavi öncesi ortalama 0.337±0.16, 1. hafta 0.357±0.17, 1. ay0.389±0.19, 3. ay 0.399±0.19 olarak bulundu. Grup-1 ve grup-2 de 1. haftaIş grup-3'e göre istatistiksel olarak anlamlıve 1.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF INTRAVITREAL TRIAMSINOLONE,BEVACIZUMAB INJECTION AND GRID LASERPHOTOCOAGULATION TREATMENTS IN DIABETICMACULAR EDEMADR. ÜMİ KAPLANTSUMMARYOBJECTIVE: To evaluate the effects of modified grid laserphotocoagulation, intravitreal triamsinolone and intravitreal bevacizumabinjection treatments on visual acuity and regression of edema.MATERIAL AND METHOD: The 90 eyes of 90 patients with diabeticmacular edema were enrolled in the study. The patients were divided intothree groups; 1st group as intravitreal triamsinolone injection group, 2ndgroup as intravitreal bevacizumab injection group, and 3 rd as modified gridlaser photocoagulation group. The differences of mean duration ofdiabetes mellitus, age, and sex of the groups weren?t statisticallysignificant. The patients were followed for three months. The detailedophtalmological examination was done before the treatment, at the 1stweek, 1st month and the 3rd month after the treatment. The correctedvisual acuities were taken. The FFA, Microperimetry and HRT-2 maculamodule measurements were done before the treatment, at the 1st and the3rd months after the treatment.RESULTS: The mean visual acuities for the intravitreal bevacizumabgroup before the treatment, at the 1st week, 1st month and 3rd month were0.199±0.14, 0.228±0.15, 0.242±0.16, 0.264±0.16, respectively. For theintravitreal triamsinolone group, the mean visual acuities were found asbefore the treatment 0.183±0.10, 1st week 0.219±0.14, 1st monthI0.249±0.15, 3rd month 0.279±0.17. The mean visual acuities for themodified grid laser photocoagulation were before the treatment0.337±0.16, 1st week 0.357±0.17, 1st month 0.389±0.19, and 3rd month0.399±0.19.