Farklı Yelken sınıflarında liderlik tercihleri
Leadership prefrence of different sailing class
- Tez No: 193000
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEFİK TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETBu çalışmada farklı yelken sınıfındaki yelken sporcularının liderlik tercihleri arasındabir farklılaşmanın olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma; yelken sınıfları olarak OptimistYelken Sınıfı ile Laser Yelken Sınıfı sporcularında yapılmıştır.Araştırmada, Chelladuria ve Saleh'in geliştirdiği(1980), Tiryaki'nin(2000b) Türkiyeuyarlamasını yaptığı Spor çin Liderlik Ölçeği; (SLÖ) Tercih edilen lider davranışı formukullanılmıştır.Çalışmaya 39 Laser sporcusu, 70 Optimist sporcusu olmak üzere toplam 109sporcu katılmıştır. Optimistteki 59 erkek sporcunun yaş ortalaması 13.05 (SD 1.40) , 11 kızsporcunun yaş ortalaması 12.54 (SD .93), Laserdeki 30 erkek sporcunun yaş ortalaması 18.30(SD 4.09) 9 kız sporcunun yaş ortalaması 14.71 (SD 2.36) olarak bulunmuştur.. Sporcuların23'ü milli sporcu, 86 sı milli olmayan sporcudurSLÖ, Tercih edilen lider davranışı versiyonun beş alt ölçeğinde, Laser ve OptimistSporcuları, sınıfına bakılmaksızın çalışmaya katılan kız ve erkek sporcular ve milli olan ileolmayan sporcular arasında fark bulunmamıştır.Farklı yelken sınıflarındaki sporcuların tercih edilen lider davranışı alt ölçeklerindebeklenen farkın bulunamaması yelken sporunun özel koşullarına bağlı olabileceğiyleaçıklanmaya çalışılmıştır. Tartışma, literatürde yelken sporu ile ilgili liderlik araştırmasıbulunamadığı için diğer sporlardaki liderlik ile ilgili çalışmalara dayandırılmıştır.viii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study investigates whether there exist differences between the leadershippreferences of athletes who perform in different sailing classes. The research has beenconducted on athletes belonging to Optimist and Laser sailing classes.The research employs Leadership Scale for Sports (LSS), which is developed byChelladurai and Saleh (1980), and later adopted by Tiryaki (2000b) for application inTurkey as the Preferred leader behavior form.A total of 109 athletes participated in the study, 39 of these being Laser class- and70 being Optimist class-athletes. In Optimist class, the average age of 59 male athleteswas found to be 13.05 years (SD 1.40), and 11 females athletes had an average of 12.54years (SD .93). This variable figured in 30 male and 9 female athletes in Laser class as18.30 (SD 4.09) and 14.71 (SD 2.36), respectively. 23 of the athletes that participated inthe study were in the Turkish national sailing team, whereas the remaining 86 were not.Across the five subscales of the Preferred leader behavior version of LSS , thestudy found no significant difference between Laser class- and Optimist class-athletes,between male and female athletes regardless of their class, and between members andnon-members of the national sailing team.That the anticipated differences in the preferred leader behavior subscales couldnot be found between different sailing classes is explained by that such absence ofsignificant difference can be due to the peculiar conditions of sailing as a competitivesport. Given there has been no research in the academic literature that focuses onleadership in sailing, the discussion is grounded on studies on leadership in other sports.ix