Yelken ve rüzgar sörfü yapan bireylerin serbest zaman motivasyonu ve heyecan arayışları
Leisure time motivation and sensation seeking of sailing and windsurfing individuals
- Tez No: 553525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ALPER GÜNGÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı yelken ve rüzgâr sörfü katılımcılarının serbest zaman motivasyonları ve heyecan arayışlarının incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Türkiye Yelken Federasyonu onaylı yelken sporları merkezlerinde, yelken ve rüzgâr sörfü etkinliğine katılan farklı kademelerdeki katılımcılar, örneklem grubunu ise yaşları 18 ila 42 arasında değişkenlik gösteren 218 kadın, 399 erkek katılımcı toplamda 617 yelken ve rüzgâr sörfü katılımcısı oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları, giriş bölümüne demografik değişkenlerin sorgulandığı kişisel bilgi alanı eklenmiş ve katılımcıların bilgilerini rahatça aktarabileceği şekilde dizayn edilmiştir. Pelletier vd., (1989) tarafından geliştirilen Serbest Zaman Motivasyon Ölçeği (SZMÖ), Zuckerman (1994) tarafından geliştirilen Heyecan Arama Ölçeği (HAÖ) olarak kullanılmıştır. üç ayrı ölçme aracı bir araya getirilerek bütünleşik bir anket formu oluşturulmuştur. Ölçüm araçlarından elde edilen veriler istatistik analizleri yapılmak üzere elektronik ortamdaki istatistik paket programına aktarılmıştır. Verilerin istatistiksel gösterimi olarak tanımlayıcı istatistik ve frekans analizleri yapılmıştır. Kolayda örnekleme yöntemine göre elde edilen verilerin analizinde istatistiki yöntem olarak; frekans, aritmetik ortalama, standart sapma; bağımsız örneklemler için t testi, tek faktörlü MANOVA, ANOVA ve Pearson Korelasyon testleri kullanılmıştır. Verilerin parametrik testlerin ön şartlarını sağlayıp sağlamadığına Skewness ve Kurtosis (verilerin normal dağılım durumu) değerleri ve Levene (varyansların eşitliği) testi sonuçları incelenerek karar verilmiştir. Ölçeklerin güvenirliklerini belirlemek için de Cronbach Alpha katsayısı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the leisure motivation and sensation seeking of the participants of sailing and windsurf. The population of the study consists of participants in different levels of participation in sailing and windsurf activities in sailing sports centers which are assured by Sailing Federation of Turkey, the sample consists of sailing and windsurf participants ranging between 18 and 42, 617 in total number 218 of which are female and 399 of which are male. The data collection tools used in the study are Leisure Motivation Scale (LMS) developed by Pelletier et.al. (1989) and Sensation Seeking Scale (SSS-V) developed by Zuckerman (1994) and Demographic Information form developed by the researcher. These three measurement tools were combined in for survey form. The data obtained from the measurement tools were transferred to the electronic statistics package program in order to analyze them. For the statistical display of data, descriptive statistics and frequency analyses were done. In the analysis of the data obtained via convenience sampling method, as statistical method, arithmetic mean, standard deviation; and for the independent samples, t-test, one-way MANOVA, ANOVA and Pearson Correlation tests were used. In order to determine if the data meet the prerequisite of parametric tests, Skewness and Kurtosis, and Levene testes were carried out. In order to determine the reliability of the scales, Cronbach Alpha coefficients were measured.