Aydın il merkezinde fenilketonüri tarama programını yürüten hemşire ve ebelerin fenilketonüri konusundaki bilgi düzeylerinin saptanması
To determine the level of knowledge of the nurse and midwives about the phenylketonuria who are implementing the screening program of phenylketonuria in the province centre Aydın
- Tez No: 193012
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REŞİT KÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZETAydın l Merkezinde Fenilketonüri Tarama Programını Yürüten Hemşire veEbelerin Fenilketonüri Konusundaki Bilgi Düzeylerinin SaptanmasıÜlkemizde hemşire ve ebeler Fenilketonüri Tarama Programınınyürütülmesine aktif olarak katılmaktadırlar. Fenilketonüri hastalığının erken tanı vetedavi ile mümkün olduğunun hemşire ve ebeler tarafından bilinmesi taramaprogramının düzenli, güvenli ve etkin bir şekilde yürütülmesi için önem arzetmektedir.Bu çalışmada, Aydın il merkezinde fenilketonüri tarama programını yürütenhemşire ve ebelerin fenilketonüri konusundaki bilgi düzeylerinin saptanmasıamaçlandı.Kesitsel tipteki bu araştırma, 1 Mart 2006-31 Mayıs 2006 tarihleri arasındaAydın l Sağlık Müdürlüğü'nden gerekli izinler alındıktan sonra yapıldı. AraştırmadaSağlık Ocakları, Doğum ve Çocuk Bakım Evi, Devlet Hastanesi'nde fenilketonüritarama programını yürüten hemşire ve ebelerin tamamına ulaşılması hedeflendi.Araştırma verileri 42 sorudan oluşan anket formunun yüz yüze görüşme yöntemininkullanılması ile toplandı.Verilerin değerlendirilmesinde anket sorularından 20 soru FKÜ konusundakigenel bilgi sorusu olarak kabul edildi ve her bir soruya 5 puan verilerek 100 puanüzerinden değerlendirildi. Ayrıca anketten seçilen bu 20 soru kendi arasında FKÜhastalığı ve FKÜ taraması olarak iki bölüme ayrıldı. FKÜ hastalığı ile ilgili seçilenher bir soruya 5 puan, FKÜ taraması ile ilgili seçilen her bir soruya da 5 puanverilerek 50'şer puan üzerinden değerlendirilme yapıldı. Ortalamalarortalama±standart sapma olarak verildi ve verilerin istatistiksel analizinde MannWhitney U ve ki-kare testleri kullanıldı. Anlamlılık seviyesi olarak P0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARYTo determine the level of knowledge of the nurse and midwives about thephenylketonuria who are implementing the screening program ofphenylketonuria in the province centre AydınIn our country nurses and midwives are taking an active participation on theimplemention of the screening program of phenylketonuria. As the treatment of thephenylketonuria illness is possible during the early diagnosis, which is known by thenurse and midwives, underline the importance of the screening program to be doneregularly, save and effectively.In this study the aim was to determine the knowledge level of the nurses andmidwives about the phenylketonuria who are implementing a screening programabout phenylketonuria in the province centre Aydın.This cross section type of survey, has been done between the dates of 01march 2006-31 may 2006 after all the necessary permits have been taken from Aydınprovince health department. In this survey the aim was to reach all of the nurses andmidwives who are implementing a screening program about the phenylketonuria, invillage clinics, birth and child care home and state hospital. The data of this surveyhas been gathered by face to face interview with 42 questions inquiry form.While evaluating the data, 20 question has been accepted as the generalknowledge of the phenylketonuria and each question has been valued 5 points andevaluated out of 100 points. Furthermore the selected 20 question in survey has beendivided into two among them selfs as phenylketonuria illness and phenylketonuriascreening. For each questions related to phenylketonuria illness have been 5 pointsand for each questions related to phenylketonuria screening also 5 points has beenevaluated out of 50 points. The averages has been given as average±standartdeviation. While analyzing the datas statistical Mann Whitney U and chi-square testhas been used. P0,05).