Sıçanlarda formaldehit maruziyetiyle testislerde oluşan morfolojik değişiklikler üzerine melatonin hormonunun koruyucu etkisi
The Protective effects of melatonin hormone on morhpological changes induced by exposure of formaldehyde in rats.
  1. Tez No: 193013
  2. Yazar: MURAT ABDULGANİ KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ ASLAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETÇalışmamızda, formaldehitin testis dokusu üzerine olan toksik etkileri ve bu toksiketkilere karşı melatonin hormonunun koruyucu etkisi biyokimyasal ve immunohistokimyasaldüzeylerde araştırıldı.Bu amaçla, 21 adet Wistar-Albino cinsi erkek sıçan üç gruba ayrıldı. Grup I'dekisıçanlar kontrol olarak kullanıldı. Grup II'deki sıçanlara gün aşırı olarak formaldehit enjekteedildi. Grup III'deki sıçanlara ise formaldehit enjeksiyonu ile birlikte melatonin uygulandı.Bir aylık deney süresi sonunda, bütün sıçanlar dekapitasyon yöntemi ile öldürüldü. Dahasonra, sıçanların testisleri çıkartılarak çevre dokulardan ayrıldı. Testis doku örneklerinin birkısmında süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) enzim aktiviteleri ilemalondialdehit (MDA) seviyesi spektrofotometrik olarak belirlendi. Testis doku örneklerininbir bölümü ise immunohistokimyasal incelemeler için kullanıldı.Formaldehit uygulanan sıçanlarda SOD ve GSH-Px aktivitelerinin kontrol grubunagöre anlamlı bir şekilde azaldığı, MDA düzeylerinin ise yine istatistiksel olarak anlamlı birşekilde arttığı tespit edildi. Ayrıca formaldehit maruziyeti sonrası testis dokusunda apoptotikdeğişikliklerin meydana geldiği immunohistokimyasal yöntemlerle belirlendi. Formaldehitmaruziyeti ile birlikte melatonin enjekte edilen sıçanlarda ise SOD ve GSH-Px enzimaktivitelerinde bir artış olurken, MDA değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir düşüşolduğu görüldü. Üstelik bu grupta, formaldehit maruziyeti sonucu oluşan apoptotikdeğişikliklerin gerilediği tespit edildi.Sonuç olarak, formaldehit maruziyetine bağlı olarak testis dokusunda oluşan oksidatifhasarın ve apoptozisin melatonin uygulamasıyla baskılandığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn our study, toxic effects of formaldehyde on testicular tissue and protective effects ofmelatonin hormone against these toxic effects were investigated at biochemical andimmunohistochemical levels.For this purpose, 21 male Wistar-Albino rats were divided into three groups. Rats ingroup I were used as control. Rats in group II were injected every other day withformaldehyde. Rats in group III were administered melatonin with injection of formaldehyde.At the end of one month experimental period, all rats were killed by decapitation. Then thetestes of rats were removed and dissected from the surrounding tissue. The activites ofsuperoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GSH-Px) and the levels ofmalondialdehyde (MDA) were determined in the some of testicular tissue specimens by usingspectrophotometric methods. The remaining testicular tissue specimens were used forimmunohistochemical examination.The activities of SOD and GSH-Px were significantly decreased, and MDA levelswere significantly increased in rats treated with formaldehyde compared to control.Additionally, apoptotic changes were occurred in testicular tissue after exposure offormaldehyde. It was seen that increase of SOD and GSH-Px enzyme activities and decreaseof MDA levels in rats administered melatonin with exposure of formaldehyde. Furthermore,apoptotic changes caused by formaldehyde were regressed in this group.In conclusion, it was determined that oxidative damage and apoptosis in testiculartissue caused by exposure of formaldehyde were suppressed by administration of melatonin.