Kemoterapi alan hastalara verilen eğitimin yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of the education given to the patients receiving chemotherapy on their quality of life
  1. Tez No: 193026
  2. Yazar: KEVSER YETER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEDİME KÖŞGEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kevser YETERKemoterapi Alan Hastalara Verilen Eğitimin Yaşam Kalitesi Üzerine EtkisiÖZETBu çalışma, kemoterapi alan hastalara verilen eğitimin yaşam kalitesiüzerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın örneklemi, 24 Nisan 2006/ 14 Temmuz 2006 tarihleriarasında, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Uygulama Hastanesindeayaktan veya yatarak kemoterapi alan 50 hastadan oluşmaktadır.Veri toplama aracı olarak; 8 sorudan oluşan ve hastaların sosyo-demografik özelliklerini içeren ?Hasta Sosyo-demografik Anket Formu? ile 36sorudan oluşan ?SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği? kullanılmıştır. Her iki form;hastalarla yüz yüze görüşülerek doldurulduktan hemen sonra hastayakemoterapinin ne olduğunu, kullanılan ilaçların yan etkilerini ve bu yan etkilereyönelik önlemleri içeren eğitim verilmiştir. Eğitimden sonra; hastaların, verilenbilgileri uygulamaya dönüştürebilmeleri açısından bir sonraki küre kadar (3-5hafta) beklenmiştir. Bu süre sonunda, hastalara verilen eğitimin yaşamkalitesine etkisini belirlemek için yeniden ?SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği?uygulanmıştır.Elde edilen veriler t testi, anova ve kruskall-wallis testleri kullanılarakdeğerlendirilmiştir.Eğitim öncesi ve eğitim sonrası elde edilen yaşam kalitesi puanortalamaları karşılaştırıldığında, eğitim sonrası yaşam kalitesi puanortalamalarında artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Kevser YETERThe effect of the education given to the patients receiving chemotherapyon their quality of life.SUMMARYThis study was done in order to determine the effect of the educationgiven to the patients receiving chemotherapy on their quality of life.The sample of the research consists of 50 patients who either stay inbeds or go regularly to the hospital for chemotherapy in Eskişehir OsmangaziUniversity Medical Practice and Research Center, between the dates 24 April2006/ 14 July 2006.For data gathering appliance, ?patient socio-demographic surveyform? which consist of 8 questions about patient socio-demographic and ?SF-36 quality of life measure? is used. ?Patient socio-demographic survey form?and ?SF-36 quality of life measure? is carried out by the researcher. After thesesurveys are carried out, a one-to-one course, which content includeschemotherapy, the side effects of chemotherapy and precautions against theseside effects, is given to the patients. After the course, for the patients to putwhat they?ve learnt into practice, a 3 to 5 week time period is allowed onpurpose. After this period, ?SF-36 quality of life measure? is carried out againto determine the effect of the education given to the patients on their quality oflife.The data obtained are evaluated using the t-test, anova ve kruskall-wallis .When the score averages of the quality of life before and after theeducation are compared; there is an increase in the average scores after theeducation. This result is found to be sensible statistically(p< 0, 05). Apart fromthat, the quality of life score averages are compared one to one with the socio-demographic properties of the individuals.