Sellar ve parasellar patolojiler
  1. Tez No: 6266
  2. Yazar: LEVENT ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
BZET Bu çalışmada, 1.1.1980 - 1'.6.1989 tarihleri arasında Gazi üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroşirurji Anabilim Dalı'na başvurup öpere edilen 68 sellar ve parasellar kitle lezyonlu hastalara ait bilgilerin dokümantasyonu yapılarak değerlendirilmiş ve sonuçlar literatürle karşılaştırılmıştır. Tüm sellar ve parasellar kitle lezyonlarınm % 95 'inin benign karakterde olma sı kürabillte için seçkin bir tedavi protokolünün oluşturulmasını gerektirir. Bu na göre, mikroadenom olgularında daima transsfenoidal cerrahi ve selektif total çıkarım, parasellar asimetrik yayılımı olmayan makroadenomlarda, radyolojik ve anatomik olarak uygun olan kraniofarinjiomlar ve diğer pituiter bölge kitle lez- yonlarında yine transsfenoidal girişim ve mümkün olduğunca radikal çıkarım ve uy gun olgularda radyoterapi ve kemoterapi kombinasyonu ideal bir tedavi yaklaşımı olacaktır. Transkranial yaklaşım ancak massif suprasellar ekstansiyon gösteren ve latero- sellar yayılımı olan tümörler için kural olmalıdır. 49
Özet (Çeviri)
SUITORY In this study, 68 cases of sellar and parasellar mass lesion operated upon at Gazi University Medical School between January 1980 and July 1989 are reviewed and the results are compared with that of the literature. Since 95 per cent of the overall sellar and parasellar mass lesions are benign in character, the high potential of curability requires an elegant therapoetic app roach to be chosen. Transsphenoidal surgery and radical removal of microadenomas, macroadenomas without parasellar extension, craniopharyngiomas and other various tumors of sellar region when the anatomical and radiological features exhibit con- vinient criterion for transsphenoidal route should be the procedure of choice, which may be combined with radiotherapy and chemotherapy, when necessary. Transcranial approaches should be limited to the tumors with lateral or massive suprasellar extension. SQ