Gestasyonel diabetes mellitus tanı ve taramasında leptin, oksidatif stresin önemi
The value of leptin, oxidative stress in gestational diabetes mellitus diagnosis and screening
- Tez No: 193057
- Danışmanlar: PROF.DR. SEYFETTİN ULUDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
GESTASYONEL D ABETES MELL TUS TANI VE TARAMASINDALEPT N, OKS DAT F STRES N ÖNEMDr. Mahmut ÖNCÜLÖZETAmaç: Gestasyonel Diabetes Mellitus taramasında tek defada yapılacak 75 gr. yüklemetestinin hem tanı hem de tarama amacıyla kullanılıp kullanılamayacağını, ek olarak GDMtaraması yapılan gebelerde leptin ve MDA düzeyleri bakılarak, GDM ile ilişkilerinisaptamayı amaçladık.Materyal Metod: leriye dönük olgu-kontrollü çalışmaya kliniğimizde takipleri yapılan 212gebe dahil edildi. 24-28 gebelik haftasında 96 gebeye tek aşamalı 75 gr OGTT ve 116 gebeyede iki aşamalı gebelik diyabeti tarama testi uygulandı. Tüm gebelerin aynı zamandamaternal?Leptin?ve?Malondialdehit? düzeylerine bakıldı. Tüm gebelerin takip ve doğumbilgileri kaydedildi. GDM olan olgularla kontrol grubunun verileri karşılaştırıldı.Bulgular: Çalışma grubuna dahil edilen gebelerin 54'ünde (%25,5) GDM saptandı. kiaşamalı test ile 116 hastanın 31'inde (%26,7), 75 gr OGTT uygulananların ise 23'ünde(%24,0) GDM saptandı. Polihidramniyos ve makrozomik bebek doğum açısından, 75 grOGTT yapılıp GDM saptanan gebelerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır(sırası ile p: 0,01 ve p: 0,003). Leptin düzeylerine baktığımızda 75 gr OGTT ile GDMsaptanan gebelerin düzeyinin 49,36±14,5 ng/ml, saptanmayanların ise 40,10±17,12 ng/mlolduğunu gördük (p: 0,021). ki aşamalı test ile GDM saptanan gebelerde ise aradaki farkanlamlı değildi (44,41±15,22 ng/ml' ye karşı 38,29±17,02 ng/ml, p: 0,08).
Özet (Çeviri)
THE VALUE OF LEPTIN, OXIDATIVE STRESS IN GESTATIONALDIABETES MELLITUS DIAGNOSIS AND SCREENINGDr. Mahmut ONCULABSTRACTObjective: We aimed to evaluate if 75 g single step glucose tolerance test can be used forboth screening and diagnosis of GDM, and to determine the association of MDA and leptinlevels with GDM in the screening group.Materials and Methods: In a prospective case-control study, 212 randomly selectedpregnant women in our outpatient clinic were included. Between their 24 and 28 gestationalweeks, 96 patients underwent 75g single step OGTT and 116 patients was screened with twostep test. Levels of maternal ?Leptin? and ?Malondialdehyde? were determined for allpatients. Gestational follow-up and delivery records were noted. All the results of the GDMand control group were compared.Results: GDM was detected in 54 (25.5%) of the pregnant women in the study group. 31 of116 patients (26.7%) who underwent two step test were diagnosed to be GDM, and 23 of 75gOGTT performed group (24%) were found to be GDM. Polyhydramnios and macrosomiawere found be significantly common among GDM patients diagnosed with 75 g OGTT.(p:0,01, and p:0,003) Leptin levels were 49,36±14, 5 ng/ml in GDM and 40,10±17, 12 ng/mlin healthy pregnants for the 75g OGTT group. (p:0,021) With the two step test the differencewas not significant. (44,41±15, 22 ng/ml, and 38,29±17,02 ng/ml respectively, p:0,08) Thedifference in MDA levels between the control and GDM patients were significant with bothscreening test. (p:0,000, p:0,000) With the cut-off value of 43ng/ml, leptin had a sensitivityand spesifity of 70%, 55%, respectively for 75g OGTT, and 48%, 63% for 50/100g OGTTgroup. With the cut-off value of 3.08 nmol/L, MDA had a sensitivity and spesifity of 74%,84%, respectively for 75g OGTT, and 80%, 72% for 50/100g OGTT group.Conclusion: Single step 75g OGTT is as useful as two step test for GDM screening anddiagnosis. Leptin and MDA levels are significantly elevated in GDM patients and these arefound to improve the spesifity of GDM screening tests.