Vitro-retinal cerrahide remifentanil-desfluran anestezisinde kan basıncı regüle olan ve olmayan hipertansif hastalarda perioperatif kardiyovasküler morbiditenin karşılaştırılması
  1. Tez No: 193056
  2. Yazar: PERVİN ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. PERVİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET:Çalışmamızda vitro - retinal cerrahi uygulanacak kontrollü ya da kontrolsüzhipertansiyonu olan hastalarda desfluran - remifentanil anestezisi sırasında vesonrasında, postoperatif 30. güne kadar kardiyovasküler morbiditenin araştırılmasıplanlandı.Çalışmaya 58 erişkin hasta alındı. Hastalar; daha önceden teşhis konulup,medikal tedavi ile kontrollü hipertansiyonu olanlar (Grup A), tedavisiz ya datedaviye rağmen kontrolsüz hipertansiyonu olanlar (Grup B), acil statüsünde olanhipertansif hastalar (Grup C) olarak üç gruba ayrıldı. Anestezi derinliği OAB'nagöre belirlendi, anestezi idamesinde OAB'nın, başlangıç OAB değerinin % 80 -90'ı arasında olması hedeflendi. Desfluran ve remifentanil infüzyonu hemodinamikyanıta göre ayarlandı. Uyanma sırasında hastaların entübasyon tüpünegösterdikleri reaksiyon skorlandı ve desatürasyon süresi kaydedildi. HastalarModifiye Aldrete Skorları ve komplikasyonlar ile takip edildi.Ameliyat sırasında, KAH, SAB, OAB, DAB ölçümleri karşılaştırıldığındagruplar arasında anlamlı farklılık saptandı. Entübasyona yanıt skorlamasın da 42hasta `0' puan aldı. Ameliyat sırasında görülen bradikardiler cerrahi nedeniyle degelişmiş olabileceğinden anlamlı veri kabul edilmedi. Grup A′da 8, Grup B + C′de17 hastada hipotansiyon görüldü. Gruplar arası hipotansiyon insidansı açısındananlamlı fark görülmedi. Ameliyat sırasında Grup A'da 3, Grup B + C'de 5 hastadaventriküler ekstra vuru görüldü; sadece 1 hastaya lidokainle müdahaledebulunuldu. Ekstübasyona yanıt skorlamasın da 28 hasta `0' puan aldı. Anesteziidamesinde kullanılan ilaçların doz ayarlamalarında gruplar arası anlamlı farkbulundu. Ameliyattan 30 gün sonraki sorgulamada (Grup A'da 1, Grup C'de 2),toplam 3 hastada geç komplikasyon saptandı.Organ hasarı olmayan hipertansif hastaların anestezi ve cerrahilerininertelenmesinin uygun olmadığını; morbiditeyi etkilemediğini düşünüyoruz. Ancakbilinen hedef organ hasarı varlığında, hipertansiyon evresinden bağımsız olarak(acil durumlar hariç) hastaya fayda-zarar oranı irdelenmelidir. Özellikle evre IIIolan hastaların operasyon sırasında ve sonrasında daha sıkı takip gerektirdiğini,bu hastaları hemodinamik açıdan dengede tutmanın güç olduğunu vurguluyoruz.Evre I ve II olan hastaların ise neredeyse normotansif hastalarla aynı riskleresahip olduğunu düşünüyoruz.Çalışmamızda tercih ettiğimiz etomidat, remifentanil, desfluranın anesteziiçin iyi bir kombinasyon olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY:The aim was to investigate the perioperative (up to 30 day ) cardiovascularmorbididity in patients with either controlled or uncontrolled hypertension underdesflurane- remifentanil anaesthesia.We evaluated 58 adult patients of 37-81 years old. Patients were divided intothree groups as prediagnosed medically treated patients with controlled hypertension( group A ), patients in state of emergency with existing hypertension ( group C ),those with uncontrolled hypertension with or without ongoing antihypertensivemedication ( group B ).Electrocardiography, noninvasive blood pressure, heart rate (HR), O2saturation and end tidal CO2 saturation were monitored in unpremedicated. Eachpatient received remifentanil infusion at induction and ventilated with % 100 O2 viamask. Following intubation patients were ventilated with desflurane either with 0.5MAC more or less according to responses. Remifentanil infusion rate was decreasedto < 0.15 µg/kg/dk gradually.Cardiovasculary morbidity were questioned by phone at ımmediatepostoperative and 30 days after.As the HR, systemic blood pressures, (SAP, MAP, DAP) were compared andno difference detected, there were no further difference at intubation. The periods ofbradycardia were related to the surgical stimulation. Hypotension was observed in 8patients ingroup B + C, (p > 0,05).During anesthesia MAP was aimed to keep mean arterial pressure at 80-90 % ofthe initial values.In group A three and group B + C five patients revealed extra beats during theoperation and only one patient needed lidocaine treatment. There were no significantdifferences between the patients at the recovery period. Dose adjusments during themaintenance of anesthesia showed no difference between the groups. Questionairesat 30 day; three cases (one group A, two group C) showed late complication.We conclude that in hypertensive patients without serious organ failure the delayor cancelation of operation is not warrant because of high blood pressures and it hasno effect on morbidity. But in those with end organ injury, independent of thehypertensive period. The cost-benefit ratios except for emergency states must beevaluated.We also assume that the combination of etomidate-remifentanil - desflurane is agood combination in anesthesia for these kind of cases.