Mitomycin C ile Hylan-GF 20, Mitomycin C ile Bal ve Hylan-GF 20 ile Bal kombinasyonunun laparotomize ratlarda adezyon oluşması üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The effect and comparison of combined used Mitomycine C with Hylan-GF 20,Mitomycine C with Honey and Honey with Hylan-GF 20 on the devolopment of adhesion formation in laparomized rats
- Tez No: 193103
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEMALETTİN CAMCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
1.ÖZETAmeliyat sonrası yapışıklıklar önemli ancak henüz çözümlenmemişproblemdir. Devam eden çalışma ve gelişmelere rağmen en iyi ihtimalle yapışıklıkoluşumu insidansı düşürülmüş ancak yapışıklık gelişimi tamamen engellenememiştir.Yapılan bazı çalışmalarda MMC, Hylan GF-20 ve Balın yapışıklıkları azalttıklarıgösterilmiştir. Bu çalışma; Mitomycin C ile Hylan GF-20, Mitomycin C ile Bal veHylan GF-20 ile Bal kombinasyonun laparatomize ratlarda yapışıklık oluşmasıüzerine etkilerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır.Ağırlıkları 180-220gr arasında, Wistar-Albino cinsi 70 adet erkek rat 7 eşitgruba bölündü. Ratların çekum duvarında ve sağ alt kadranda batın ön duvarındakiperitonda abrazyon oluşturulduktan sonra; Grup 1'e %0.9 NaCl, Grup 2'yeMitomycin C, Grup 3'e Hylan GF-20, Grup 4'e Bal, Grup 5'e Mitomycin C ileHylan GF-20, Grup 6'ya Mitomycin C ile Bal ve Grup 7'ye Hylan GF-20 ile Balintraperitoneal olarak uygulandı.Yapışıklık gelişimi skoru açısından kontrol grubu ile diğer gruplarkıyaslandığında istatiksel olarak anlamlı farklılık bulundu.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACTTHE EFFECT AND COMPARISON OF COMBINED USED OFMITOMYCINE-C WITH HYLAN-GF 20, MITOMYCINE C WITH HONEYAND HONEY WITH HYLAN-GF 20 ON THE DEVELOPMENT OFADHESION FORMATION IN LAPAROMIZED RATSPostoperative adhesions are stil unsolved important problems. Although thereare some studies and advancements in this issue, the incidence of adhesion formationhas been decreased but not totally solved. Some studies have been showed thatMitomycine, Hylan GF-20 and honey can decrease adhesion formation. This study;was planned to aim to compare the adhesion formation efffects of Mitomycin C withHylan GF-20, Mitomycin C with honey and Hylan GF-20 with honey combinationsin the laparotomized rats .Wistar-Albino 70 male rats, weight range between 180-220 gr, divided into 7groups.