Postmenapozal dönemdeki kadınların cinsel yaşamlarına ilişkin sorunlarının ve başetme durumlarının incelenmesi
Study on the sexual problems of postmenopausal women and overcoming such problems
- Tez No: 193117
- Danışmanlar: PROF.DR. KAFİYE EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZETYücel, Ç., Postmenopozal Dönemdeki Kadınların Cinsel Yaşamlarına İlişkinSorunlarının ve Başetme Durumlarının İncelenmesi, Hacettepe ÜniversitesiSağlık Bilimleri Enstitüsü Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği, YüksekLisans Tezi, Ankara, 2006. Çalışma postmenapozal dönemdeki kadınların cinselyaşamlarında ortaya çıkan sorunlar ve bu sorunlarla başetme yöntemlerininbelirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini,Batıkent 2 Nolu Sağlık Ocağı'nda kayıtlı 45-65 yaş arası, evli, menapozda ve cinselolarak aktif olan 309 kadın oluşturmuştur. Veriler Veri Toplama Formu aracılığı iletoplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik sayılar hesaplaması, PearsonChi-Square ve Fisher's Exact Testi kullanılmıştır. Çalışmada, kadınların menapozagirdikten sonra %79,3'ünün cinsel ilişki sıklığının, %68 ile cinsel isteğinin, %62,1 ilezevk almasının azaldığı ve %51,1'inin zevk almada sorun yaşadığı belirlenmiştir.Kadınların cinsel birleşme sırasında %42,4'ünün vajende kuruluk, %30,1'inin ağrı,%24,9'unun yanma ve %4,5'inin kanama sorunu yaşadığı belirlenmiştir. Kadınlarınzevk almama, cinsel birleşme sırasında vajende kuruluk, ağrı, yanma ve kanamasorunlarının çözümü için çoğunlukla hiçbir şey yapmadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTYücel, Ç., A Study on the Sexual Problems of Postmenopausal Women andOvercoming Such Problems, Hacettepe University, Institute of Health Sciences,Obstetric Nursing Program, M.Sc. Thesis, Ankara, 2006. This descriptive studywas carried out to determine the sexual problems experienced by the postmenopausalwomen, and the methods used by them to overcome such problems. The samplingcomprised of 309 women registered with the Ambulatory Care Center No. 2 inBatıkent, who were 45 to 65 years old, married, menopausal and sexually active.Descriptive Data Collection Forms were used in collecting data. Percentageestimation, Pearson Chi-Square and Fisher?s Exact Test were used in data evaluation.It was determined that the postmenopausal women experienced such problems asreduced frequency of coitus for 79,3%, disorder of sexual desire for 68%, reducedsexual pleasure for 62,1%, and disorder of sexual pleasure for 51,1%. The problemsexperienced by the women during sexual intercourse were reported as dry vagina for42,4%, pain for 30,1%, inflammation for 24,9%, and bleeding for 4,5%. It wasdetermined that the women mostly took no action to solve such problems as lack ofpleasure, dry vagina, pain, inflammation and bleeding during sexual intercourse.