Fenilketonüride ailenin bilgi düzeyinin hastalığın metabolik kontrolü üzerine etkisinin araştırılması ve uygun bir eğitim modeli geliştirme
Effect of the family's level of information on the metabolic control of the disease and the development of an educational model in phenylketonuria
  1. Tez No: 193118
  2. Yazar: TUĞBA KÜÇÜKKASAP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırma, Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı ÇocukHastanesi Metabolizma Ünitesi ve Beslenme ve Diyet Bölümü tarafından izlenen, 1-15 yaş arası 144 fenilketonürili (FKÜ) birey ve bu bireylerin aileleri üzerindeplanlanmış ve yürütülmüştür. FKÜ hastası bireylerin ailelerinin bilgi düzeyinin,bireylerin metabolik kontrolü üzerine etkisinin değerlendirilmesi ve araştırmasonunda bilgi düzeyini artıracak, uyumu sağlayacak, bilişsel gelişime katkı verecekbir eğitim modeli geliştirilmesi amaçlanmıştır. FKÜ hastası bireylerin ailelerindenhastalığın durumu, kan fenilalanin düzeyi, günlük fenilalanin toleransı, ailenin yapısı,çocuğun beslenme alışkanlıkları soruşturma yöntemi ile öğrenilmiş ve anket formunakaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work was planned and carried on 144 children withphenylketonuria between the ages 1-15 treated at the Hacettepe University İhsanDoğramacı Children?s Hospital?s Department of Metabolism and Nutrition andDietetics. The objective was to determine the effect of the patient?s families?information level on the metabolic control of the disease with the intention ofdeveloping an educational model to inform, to increase adaptation and to enhancecognitive growth. The status of the illness, blood phenylalanine (phe) levels, dailyphenylalanine tolerance, structure of the family, child?s eating habits were enquiredof the families and recorded on the survey form. A test designed to measure thefamilies? level of knowledge of the disease was administered to the parents.