Helicobacter pylori'nin antral biyopsi örneklerinden izolasyonu ve antimikrobiklere duyarlılıkları
The isolation of helicobacter pylori from antral biopsy specimens and antimicrobic susceptibility
- Tez No: 193141
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA BERKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
2. ÖZETBu çalışmada, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi,Endoskopi Kliniğine gastrit yakınmaları dolayısı ile gelen hastalardan alınan biyopsiörneklerinden Helicobacter pylori izolasyonu ve antibiyotik duyarlılık testlerinin yapılmasıamaçlanmıştır. Bu amaçla Ocak 2006- Haziran 2006 tarihleri arasında hastanemizGastroenteroloji Bilim Dalı Endoskopi ünitesine başvuran, dispeptik yakınmalı, endoskopiktanıları antral gastrit, eroziv gastrit, pangastrit, duodenit, reflü özefajit ve peptik ülser olanhastalardan alınan antral biyopsi örnekleri incelemeye alınmıştır.Çalışmaya dahil edilen olguların mide antrumundan bir biyopsi örneği alınmış, alınanbiyopsi örneği mikrobiyolojik incelemeler için kullanılmıştır. Biyopsi örneklerinin kültürlerive üreaz testleri yapılarak H. pylori varlığı araştırılmıştır. Kültür için vankomisin, trimetoprimve amfoterisin B eklenmiş % 7 insan kanlı Blood agar kullanılmıştır. Ekim yapılan besiyerlerianaerobik kavanoz içerisinde, CampyGen kitleri ile sağlanan mikroaeorofilik ortamda 37ºC'de 3-7 gün inkübe edilmiştir. zole edilen H. pylori suşlarının antibiyotik duyarlılıklarımetronidazol, klaritromisin, ampisilin, levofloksasin ve tetrasiklin için E-Test metodu ileyapılmıştır.E-Test ile yapılan antibiyotik duyarlılık testinde; ampisiline % 21.8, klaritromisine %24.1, levofloksasine % 21.8, metranidazole % 58.6 ve tetrasikline % 9.2 oranlarında dirençsaptanmıştır. E-Test; kullanımı kolay, güvenilir ve kantitatif sonuçlar vermesi açısındandeğerli bir test olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARYTHE ISOLATION OF HELICOBACTER PYLORI FROM ANTRAL BIOPSYSPECIMENS AND ANTIMICROBIC SUSCEPTIBILITYIn this study; we aimed to isolate H. pylori from the gastric biopsy samples of thepatients applied to Endoscopy Unit of Yuzuncu Yıl Univercity Teaching Hospital withgastric symptoms and also we aimed to perform the antimicrobial susceptibility testing of H.pylori. By this aim we have taken under investigation the patients who applied EndoscopyUnit with gastric symptoms and have taken the endoscopic diagnosis of antral gastritis,eroziv gastritis, pangastritis, duodenitis, reflux özefajitis and peptic ulcer during the periodJanuary 2006- June 2006.One biopsy sample from antrum of each patient has taken for performingmicrobiologycal investigations. Biopsy specimens were cultured and urease test wereperformed in order to define H. pylori isolates. Cultures were performed on Blood agarsupplemented with vancomycin, trimethoprim, amfotericin B and 7 % human blood. Theplates were incubated in anaerobic jars at 37 oC for 3 days. Campygen kits were used in orderto make microaerophilic conditions. The antimicrobial susceptibility tests were performedwith E-Test for metronidazole, clarithromiycin, levofloxacin, ampicillin, tetracycline.According to the results of antimicrobial susceptibility tests performed with E-Test theresistance rate against ampicillin is % 21.8, clarithromiycin is % 24.1, levofloxacin is %21.8,metronidazole is % 58.6 and tetracycline is % 9.2. E-Test is accepted as a valuable test that itis simple to use, trustable and that can give cantitative results1