Gastritisli ve peptik ülserli hastaların endoskopik biyopsi örneklerinden helicobacter (campylobacter) pylorı izolasyonu ve serolojik çalışmalar
- Tez No: 19165
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVGİ TÜRET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
- 71 - ÖZET Bu çalışmada, dispeptik yakınmaları nedeniyle T. Yüksek îhtisas Hastanesi, Gastroenteroloji Polikli niklerine başvuran ve endoskopi endikasyonu konulan 84 hastanın endoskopik biyopsi örneklerinde Helicobacter pylori varlığı araştırılmıştır. İncelenen 84 örnekten 74' ünde (%88) mikroskopik inceleme, üreaz testi ve kültür yöntemlerinden en az birisi ile H. pylori tespit edilmiştir. Biyopsilerden yapılan yayma preparatların Gram boyanarak incelenmesi en duyarlı (%94.59) yöntem olarak saptanmıştır, üreaz testinin duyarlılığı (%86.48) bulunmuş; kültür, duyarlılığı en düşük (%51.35) yöntem olarak değerlendirilmiştir. Hasta ve kontrol grubunda H. pylori' ye özgül antikor yanıtını araştırmak ve serolojik testlerin tanı yöntemi olarak kullanılabilirliğini belirlemek amacıyla bir ELISA testi geliştirilmiştir. Antijen olarak hasta lardan izole edilmiş olan 5 H. pylori susunun sonike karışımının santrifüj süpernatantı kullanılmıştır. Bakteriyolojik yöntemlerle H. pylori varlığı gösterilen olguların hepsinde IgG antikorları,- 72 - %97.14'ünde IgA antikorları pozitif bulunmuştur. IgG- ELISA testimizde yalancı negatif lige rastlanmamış (%100 duyarlı), %8.64 (7/81) oranında yalancı pozitif sonuç alınmıştır. IgA-ELISA testimiz %5.71 (4/70) oranında yalancı negatif, %2.9 (2/68) oranında yalancı pozitif sonuç vermiştir. Kontrol grubu 10-81 yaş arası 114 kişiyi kapsamaktadır. 18-70 yaş grubuna ait serumlar kan do- nörlerinden (95 kişi) diğer yaşlara ait serumlar başka nedenlerle muayene edilen hastaların rutin tetkik için alınan kan örneklerinden ayrılmıştır. İncelenen 114 serum örneğinden 46'sında (%40.35) 1:800 sulandırımda Helicobacter pylori' ye özgül IgG antikorları pozitif bulunmuştur. Seropozitif lik yaşa göre değerlendiril diğinde antikor prevalensinin 10-19 yaş grubunda en düşük (%27.27), 40-60 yaş grubunda en yüksek (%50) olduğu saptanmıştır. Bulgularımız, geliştirdiğimiz IgG ve IgA ELISA testlerinin H. pylori infeks iyonunun tanısı amacıyla güvenle kullanılabileceğini göstermektedir. Ayrıca invaziv olmayan böyle bir yöntemle geniş kapsamlı epi- demiyolojik araştırmalar da yapılabilir.
Özet (Çeviri)
- 73 - SUMMARY In this study, the prescence of Helicobacter pylori was investigated in endoscopic biopsies obtained from patients undergoing gastrointestinal tract endos copy due to their upper gastrointestinal symptoms. Biopsy samples were analyzed for H. pylori by using three methods: Microscopical examinations of Gram-stained smears, urease production and culture. 88 % (74/84) of patients was found H. pylori positive by at least one method. Microscopic examination of Gram-stained smears was the most sensitive method in detecting H. pylori (94.59 %), and urease test was less sensitive than microscopy (86.48 %) H. pylori strains were isola ted from 51.35 % of the biopsy samples. An ELISA (Enzyme Linked Immunosorbent Assay) test was developed in order to determine antibodies against H. pylori in patients and controls, and to asses the diagnostic utility of serological tests. Centrifuge supernatant of sonicated mixture of five H. pylori strains isolated from patients was used as antigen. Of the infected patients all had IgG antibodies against H. pylori (Sensitivity of 100 %) and 97.14 % had IgA- 74 - antibodies. Our IgG and IgA ELISA tests gave false- positive results in 8.64 % and 2.9 %, respectively. IgA- ELISA test gave false-negative results in 5.71 %. The control sera comprised 95 serum samples from blood donors and 19 serum samples from patients examined for unrelated disorders. The prevelence of seropositivity among control group was found 40.35 % (46/114). When we stratified the results according to age, the prevalence of antibodies against H. pylori increased with age and 50 percent of people in 40-60 ages was seropositive for H. pylori. Our findings suggested that ELISA tests could be used for diagnostic purpose of Helicobacter pylori infection. Furthermore extensive epidemiological studies could be performed by using such a non-invasive method.