Yaşlanmayla sekonder hipogonadizm oluşuyor mu IIEF, AMS-Q ve biyokimyasal değerlendirilmesi.
Does secondary hypogonadism occur in aging male IIEF, AMS-Q and biochemical evaluation.
  1. Tez No: 193200
  2. Yazar: OKTAY ÜÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLAL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
7. ÖZETAmaç ve Kapsam:Bu çalışmanın amacı, yaşlanmayla birlikte biyokimyasal (hormonal)hipogonadizm gelişiyormu ve gelişiyorsa bunun değerlendirilmesinde AMS-SF ve IIEF formlarının yeterli olup olmadığını araştırmaktır.Materyal-Metod:Çalışmaya, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ürolojipolikliniğine başvuran yaşları 45 ile 90 arasında değişen 182 erkek alındı.DM, HT, KAH, Hiperlipidemi, psikiyatrik bozukluğu ve malignensisi olanlarçalışma dışı bırakıldı. Kişiler 3 gruba ayrıldı(45-54, 55-64 ve 65 yaş üzeri).Çalışmaya katılan tüm kişilere IIEF ve AMS-SF formları doldurtuldu veserumlarından T.test, S.test, LH, DHEA-S, SHBG ve prolaktin çalışıldı.Sonuçlar:Yaşlanmayla birlikte total testosteron ve prolaktin değerlerindedeğişiklik olmamaktadır. Serbest testosteron, bioavailable testosteron veDHEA-S değerleri yaşlanmayla azalırken, LH ve SHBG değerleriartmaktadır. Yine yaşlanmayla IIEF skorları azalırken, AMS-SF skorlarıdeğişmemektedir. AMS-SF'in altgruplarında; yaşlanmayla seksüel skorlarartarken, somatik ve psikolojik skorlar azalmaktadır. IIEF-EF ile AMS-Seksüel formları arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır.Tartışma:Tüm veriler yaşlanmayla birlikte sekonder hipogonadizm olduğunu vebunun sonucunda oluşan semptomların (özellikle cinsel) IIEF ve AMS-Seksüel formlarıyla değerlendirilebileceğini göstermektedir.62
Özet (Çeviri)
8. ABSTRACTIntroduction:In this study we investigated if biochemical (hormonal) hypogonadismoccurs in aging males, and to assess the effect of AMS-Q, IIEFquestionaires in hormonal hypogonadism.Material and Method:182 male patients; with the age of 45-90 from CBU, Medical faculty,department of Urology enrolled in the study. Our exclusion criteria includedsubjects with DM, HT, CVD, Hyperlipidemia, psysciatric disease andmalignancy. Patients divided in to 3 groups as ages of 45-54, 55-64, andover 65 years. The forms of IIEF and AMS-Q were fulfilled by all patients.Meanwhile hormonal analysis, including T.Test, F.Test, LH, DHEA-S, SHBGand prolactin measurement, were performed.Results:In our study there has no change in the level of total testosterone andprolactin observed in aging male patients. Althought free test., bioavailabletest., DHEA-S levels decreased; LH, SHBG levels determined a significiantincrement. In aging men IIEF scores got lover but AMS-Q scores did notchange. With aging in the subgroups of AMS-Q sexual scores increase,somatic and psychiatric scores decrease. There is a significant correlancewith IIEF-EF and AMS-Sex. questionares.Discussion:All these data showed that hypogonadism occurs in aging males.This hypogonadism may be evaluated with the questionare IIEF (particularlysexual) and AMS-Sexual.63