Dünyada ve Türkiye'de özelleştirme deneyimi
  1. Tez No: 12501
  2. Yazar: FUNDA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDİNÇ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
ÖZET Ekonomik yaşamda kamu ve özel sektör arasındaki denge, uygulanan ekonomi politikalarına bağlı olarak değişmektedir. 1929 Dünya bunalımı öncesi, devletin ekonomiye müdahale si iç ve dış güvenlik, adalet işlevleri ile sınırlı olmasına karşılık, bunalım sonrasında denge kamu kesimi lehine değiş meye başlamıştır. Bu değişimde en önemli etken, piyasa eko nomisinin ortaya çıkan dengesizlikleri, müdahale olmaksızın giderememiş olmasıdır. Kamu kesiminin genişlemesinde etkili olan diğer bir olay ikinci Dünya savaşı olmuştur. Savaş sonrası dönemde, ka mu iktisadi teşebbüslerinin faaliyet alanı, devletin yeni işletmeler kurması ve varolan işletmeleri millileştirmesi yo luyla genişlemiştir. Bu dönemde kamu girişimciliğinin nite liksel olarak da değiştiği görülmektedir. 1970'li yıllarda yaşanmaya başlanan ekonomi k bunal imin geleneksel politikalar ile gideri lememesi, serbest piyasa ekonomisine yönelik eğilimlerin güçlenmesine neden olmuştur. özelleştirme, bu yeni anlayışa bağlı olarak ortaya çık mış bir uygulama aracıdır. Bu uygulama sonucu, ekonomide özel sektörün payı artacak, yani kamu-özel sektör dengesi, ikin cisi lehine değişecektir. KİT'lerin ortaya çıkışında, dünyadaki gel i şmelerin ya- nısıra, ülkelerin kendilerine özgü koşulları da etkili olmuş tur. Bu nedenle, özelleştirme uygulamasının değerlendirilme sinde de bu koşulların gözönünde bulundurulması gerekmekte dir. Bu konuda ülkeler arasında, gelişmişlik düzeylerine bağ lı olarak bir gruplamaya gitmek doğru olacaktır. Gelişmiş ülkelerde gerçekleştirilmiş özelleştirme uygulamalarının sonuç ları, gelişmekte olan ülkeler önünde bir örnek ol uşturmakta- dı r.Bununla birlikte, gelişmekte olan ülkelerde özelleştir menin başarısı, ülke koşullarının gerçekçi olarak değerlen - dirilmesini gerektirmektedir. özelleştirme uygulamasının istenilen sonuçları yarata bilmesi, makro ekonomik politikalar ile uyumlu amaçların be lirlenmesine, özelleştirme yöntemlerinin bu amaçlara uygun seçilmesine, ortaya çıkabilecek sorunların önceden saptana rak, bu sorunları ortadan kaldıracak önlemlerin alınmasına bağlıdır. Ancak, gelişmekte olan ülkelerde sorunların yapısal bir nitelik taşıması, özelleştirmenin uygulanması ve başarısı önünde ciddi bir engel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The balance between public sector and private sector in economic life has been changing up to the economic pol icies. Although, the government interferences to the economy were limited to the functions of internal and external security and justice before 1929 World Crisis, the balance had begun to the favour of public sector after crisis. Unable to eliminating of lack of balance by market economy without interference had became the most important factor on this change. The second World War had became the other event of affect for expanding of public sector. During after war period the field of activity of the State Owned Enterprises (SOEs) has been expanded by means of new establishment and nationalization of the existing plants by the government. It has been seen that the quality of the public sector enterprising is also being changed during that period. Not to eliminating of the economical crisis started during the years of 1970 by traditional policies has been resulted to become strong the inclinations directed to the free market economy. The privatization is an application means which had appeared depending on this new mentality. As a result of this application, the share of private sector in economy would increase, that is the balance between public and private sector would change to the favour of latter. For the appearance of SOEs (State Owned Enterprises), the peculiar conditions of the countries themselves have became effective, besides the developments on the World. Therefore, these conditions must also be taken into account when implementation of privatization is evaluated.VI To make grouping about this matter among the countries in line with their development levels, will be right thing to do. The results of privatization practices realized in developed countries have been an example before the develo ping countries. However, the achievement of privatization in developing countries is necessitated to evaluate the conditions of their country realistically. As the required results of privatization practise to be created, will depend on to determine the concordant aims with the macro economic policies, to choose the appropriating methods in comply with the aims, to define the problems may occure from the beginning and to take the measurement to eliminate them. But since the problems are in structural character in developing countries, they have been formed a serious objection to implementing and achieving of privatization.