Radyoaktif işaretli manyetik partiküllerin manyetik alan ile yönlendirilmesi.
Radioiodinated magnetic targeted carriers (I-131- MTC)
- Tez No: 193330
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP BEKİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Manyetik alan yardımıyla ilaçlar birçok hastalıkta istenilen bölgeyeyönlendirilebilmektedirler. Böylece ilaçların terapötik gücü arttırılabilmekte ve yan etkileriazaltılabilmektedir. Bu amaçla iyot-131 ile işaretli manyetik partiküller elde edilmesidüşünüldü. Bağlanma tekniği olarak üç yöntem kullanıldı. 1)I-131, manyetitle direkt bağlandı,2) bağlayıcı ajan olarak 8-OHQ önce I-131 ile bağlandı arkasından manyetit ilave edildi, 3) 8-OHQ önce manyetitle bağlandı arkasından I-131 ilave edildi. Oluşturulan radyoaktif manyetikpartiküller statik ve iki ayrı akışkan dinamik modelde manyetik alan etkisi ile yönlendirilmeyeçalışıldı. Yönlendirme aşamasında gama kamera ve gama sayaç ile ölçümler alınarakpartiküllerin manyetik alan etkisiyle ne kadar tutulabildiği saptandı. Oluşturulan manyetikpartiküllerin bağlanma etkinliği %99.33 olarak bulundu. Partiküllerin büyüklüğü ise 26,7 -134,6 nm arasında bulundu. Statik ve dinamik ortamda manyetik partiküllerin mıknatıstarafında toplandığı görsel olarak ve kantitatif olarak saptandı. Başlangıçta verilen aktiviteniniki modelde sırasıyla %19.6 ve %29.6'sı manyetik alan etkisi altında tutulabildi. Mıknatısetkisi altında kalan hücre modelinde tutulan manyetik partikül miktarının yeterli düzeydeolmaması akışkan modeldeki sıvının akım hızının yüksek olmasına bağlı olabileceğidüşünüldü.
Özet (Çeviri)
Radioiodinated magnetic targeted carriers (I-131- MTC)Drugs can be delivered to localized disease sites in many diseases by magnetictargeting. Thus, therapeutic effects can be increased and side effects can be reduced. For131these reasons I labeling of magnetic particules were intented to be achieved. Three131 131methods were used for labeling with I. 1) I was bound onto Magnetite directly, 2) As131chelating agent 8-OHQ was first labeled with I and then magnetite was added, 3) 8-OHQ131was first labeled to magnetite and then I was added. The prepared radioactive magneticparticules were tried to be localized under magnetic field in a static and two dynamic modelsin a dynamic system. The uptake rate of magnetic particules were obtained by gamma cameraand well counter measurements during targeting stage. Labeling efficiency of the achievedmagnetic particules were found to be 99.33%. The size of the particules were calculated to bebetween 26.7- 134.6 nm. It was visually and quantitatively observed that the magneticparticules were accumulated around the magnet under static and dynamic conditions. 19.6%and 29.6% of the initial activity could be captured under magnetic field in two modelsrespectively. It was thought that the amount of accumulation of the magnetic particules wereinsufficient under magnetic field in the cell model due to high rate of the fluid in the dynamicmodel.